Неділя, 24 січня 2021 12:30

Секрети вдалого захисту науково-дослідницької роботи

1. Вільне володіння текстом. Аби справити на членів журі враження компетентної у власній темі людини, підготовлений Вами виступ слід перечитати багато разів. Ваша промова має бути впевненою та переконливою.

2. Часові норми.Ваш виступ має відповідати визначеним нормам часу. Заведіть секундомір і потренуйтеся вкластися з виступом так, щоб не тараторити, але говорити в достатньому темпі.

3. Дикція та міміка.Прочитайте виступ перед дзеркалом вголос як мінімум тричі. Подивіться на себе ніби зі сторони: чи подобається постава, погляд, вираз обличчя. Виявіть усі складнощі вимови й ліквідуйте їх. На допомогу можуть прийти скоромовки з певною літерою. Наприклад, щоб чітко вимовити слово «ізопериметричні» можна потренуватися за допомогою скоромовки на літеру «р» –  «На дворі трава, на траві – дрова».

4. Під час виступу. Намагайтеся дивитися в очі журі та іншим слухачам. Говорить чітко і впевнено. Не бійтеся збитися – текст виступу має лежати перед очима. Але не заглядайте в нього занадто часто)

5. Запитання від журі. Запитання можуть стосуватися різних аспектів Вашого виступу: актуальності дослідження, особистого внеску, термінів, які ви використали у своїй роботі, списку використаної літератури. Подумайте над цим та спробуйте самі собі поставити якесь питання й дати на нього відповідь.

6. Особливу увагу слід звернути на етикет виступу – від зовнішнього вигляду до формул ввічливості. Нагадаємо: «Шановний голово журі, шановні члени журі, керівники та учні! Вашій увазі пропонується дослідження на тему….», «Дякую за запитання….», «Дякую за увагу…» тощо. Емоційне враження від виступу – це 49 % загального балу.

Психолог ліцею Світлана Солдатенко