Історія ліцею

Історія Ніжинського ліцею, як навчального закладу нового типу, розпочалася у 1993 році, коли група викладачів-ентузіастів, серед яких були Олександр Григорович Шевчук, Олександр Ісакович Близнюк, Ніна Іванівна Лукашова, Григорій Васильович Самойленко, Петро Матвійович Дробот, Іван Іванович Кочерга, Василь Миколайович Сурков, Світлана Олександрівна Коваленко на чолі з кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри психології Миколою Васильовичем Папучею, за ініціативи ректора інституту, академіка Арвата Федіра Степановича, вирішила створити ліцей.Папуча М.В.

У своєму виступі на засіданні вченої Ради Микола Васильович, який став першим директором ліцею, сказав: «В условиях неимоверно трудного процесса рождения нового государства… было решено использовать большие возможности нашего института… и создать условия для получения полноценного, углубленного образования старшеклассников города и области, которые имеют желание и способности к этому. То есть - создать на базе института особое образовательное учреждение - лицей (на правах его подразделения)»Наказ про вступ до ліцею

Несподівано швидко були відібрані учні, прийняті на роботу педагоги – і ліцей розпочав свій перший навчальний рік із першого жовтня 1993 року. Заняття проходили в гоголівському корпусі НДПІ ім. М. Гоголя. Проте вже перший рік роботи виявився плідним, ліцей набув авторитету в місті, і Микола Васильович звернувся за підтримкою до тоді ще тільки обраного на посаду міського голови Михайла Васильовича Приходька. Новообраний мер поставився до проблем новоствореного ліцею з повагою і розумінням, і завдяки його особистій участі у вирішенні питання, вже в жовтні 1994 року було прийнято рішення виконкому «Про відкриття на базі Ніжинського педінституту ліцею». Тоді він називався Ніжинський ліцей при Ніжинському державному педагогічному інституті імені М. В. Гоголя.Рішення міської ради

Колектив ліцеюУ 1996 році його було реорганізовано в Обласний педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді, проте в його склад завжди входили обласні й міські класи, фінансування яких здійснювалось за кошти як міського, так і обласного бюджетів.

Ліцей упевнено розвивався. Він декілька разів змінював своє розташування, аж поки в 2000 році, завдяки знову ж таки спільним діям університету і міської влади, не отримав, нарешті, майже окреме приміщення: під навчальні класи було перебудовано кімнати гуртожитку №1.

У 2003 році ліцей пишно відмітив своє десятиріччя, зібравши в своїх стінах величезну кількість друзів.Друзі ліцею

Мороз О.М.Здавалося, що в його долі нарешті все устаткувалось, проте восени 2004 року відбулися зміни, що були надзвичайно небезпечні для ліцею: заклад було вилучено зі структури університету. Його майбутнє тепер виглядало досить сумнівним. І тоді – як і в 1994 році – ліцей урятувала міська влада: за ініціативи начальника управління освіти Ніжинської міської ради Ольги Миколаївни Мороз рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради, за підтримки міського голови М. В. Приходька, було створено Ніжинський ліцей Ніжинської міської ради при НДУ ім. М. Гоголя. З метою збереження багаторічного досвіду співпраці ліцею та університету, створення умов для розширення зв’язків між закладами одразу ж було укладено Угоду про співпрацю між Управлінням освіти та Ніжинським державним університетом імені М. Гоголя щодо функціонування ліцею.

Саме під такою назвою і в такому статусі ліцей живе сьогодні, продовжуючи найкращі освітянські традиції, послідовно і наполегливо виконуючи свою місію, яка полягає у формуванні випускника – громадянина України, соціально компетентної, творчої, високоморальної особистості, здатної до самореалізаціїї й свідомого вибору власного місця в суспільстві. Метою діяльності ліцею є розвиток особистості учня шляхом упровадження системи профільної освіти. 

Нині в ліцеї створено необхідні умови для інтелектуального і творчого розвитку учнів, ефективність яких підтверджуються значними досягненнями навчально-виховної діяльності:

протягом останніх п’яти років показники якості знань ліцеїстів перевищують 80%;

майже 90% учнів демонструють достатній і високий рівень знань;

четверта частина учнів навчається на «відмінно»;

п’ята частина випускників нагороджуються Золотою або Срібною медаллю.

Більш докладно дані про рівень навчальних досягнень учнів наведено в таблиці:

 

Роки

Кількість учнів

Якість знань

Кількість відмінників

Кількість учнів, що навчаються на 7-12

Кількість медалістів

2008-2009

233

77%

41(17,7%)

178(77%)

22

2009-2010

226

83,19%

44(19,47%)

188(83,19%)

21

2010-2011

231

87,88%

56(24,24%)

203(87,88%)

30

2011-2012

228

89,5%

64(27,9%)

205(89,5%)

33

2012-2013

228

86,8%

61(26,8%)

200(86,8%)

24

Уже багато років поспіль ліцей переконано посідає перше місце за результатами участі ліцеїстів у II (міському) та III (обласному)  етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових дисциплін. 

Суттєво покращилась і матеріальна база. У 2008 році за фінансової підтримки батьківської громади в закладі відкрито комп’ютерний клас. 

Завдяки спонсорський допомозі народного депутата України, Почесного члена Піклувальної ради ліцею, І. І. Куровського ліцей отримав дві інтерактивних дошки, батьки випускників подарували ноутбуки і нетбуки, і це відкрило нові можливості для впровадження комп’ютерних технологій у навчально-виховний процес.

Диплом2010 рік приніс ліцею нові цікаві знахідки й досягнення:

- заклад став членом асоціації «Відроджені гімназії України»,

- ліцей визнано лауреатом громадської акції «Флагмани освіти і науки України».

- розпочато дослідно-експериментальну роботу за темою «Система профільного навчання в ліцеї, як засіб формування соціально компетентної особистості випускника» і ліцей отримав статус експериментального навчального закладу Всеукраїнського рівня (наказ №333 від 20.04.2010 МОН України).

Здійснення експериментальної діяльності суттєво оновлює зміст ліцейської освіти, адже сприяє професійному зростанню педагогів ліцею і, як результат, забезпечує активне впровадження інноваційних форм роботи. 

Так, у 2010 році колективом ліцею за сприяння ЧОІППО було підготовлено спецвипуск журналу «Педагогічні обрії», який містить 43 статті вчителів закладу, що демонструють готовність учителів до впровадження компетентнісного підходу в навчально-виховний процес. У 2011 році в закладі було проведено науково-практичну конференцію «Компетентнісний підхід до організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах: досвід, проблеми перспективи», що стала своєрідним звітом роботи колективу на концептуально-діагностичному етапі експерименту і окреслила нові напрямки діяльності. 

Тоді ж за ініціативи Симан С.М. та Корінь І.В. було випущено першу збірку учнівської творчості «Сонцевдолонях», яка вміщує прозові й поетичні літературні твори ліцеїстів.

Саме у 2011 році у ліцею з’явились свої засоби масової інформації: сайт і газета. Сайт ліцею три роки поспіль було визнано переможцем серед сайтів загальноосвітніх навчальних закладів області, а газета є неодноразовим переможцем Національного конкурсу шкільних газет.

Газета ліцею

2012 рік виявився надзвичайно плідним для науково-дослідницької роботи учнів: 16 ліцеїстів стали переможцями обласного і двоє  (Стеценко Каріна і Фесенко Вікторія) – Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Команда ліцеїстів під керівництвом Шевчука О. Г. стала переможцем другої Всеукраїнської Інтернет-олімпіади Малої академії наук України «Відкрита природнича демонстрація». Ця перемога принесла не тільки моральне задоволення, але й ще один мультимедійний проектор для ліцею.

У 2013 році після п’ятирічного впровадження було підбито підсумки ЗНО на всеукраїнському рівні. За результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2009, 2010 та 2012 років заклад входить до ста найкращих в Україні (журнал «ТІМО»). У 20012-2013 навчальному році ліцей увійшов у 300 найкращих шкіл України за результатами ЗНО з української мови, посівши 116 місце (це найкращий результат по області). І, нарешті, ліцей увійшов у десятку найкращих закладів України за версією журналу «Фокус».

Вперед і вгоруНайяскравішою подією 2013 року стало святкування 20-річного ювілею ліцею. У рамках святкування було організовано перший учнівський кінофестиваль «Золотий кадр», здійснено презентацію досвіду діяльності ліцею на тему «Профільне навчання: у пошуках оптимальної моделі» за участю громадськості, зокрема представників управління освіти, міського методичного кабінету, директорів шкіл міста, адміністрації та викладачів НДУ ім. М. Гоголя, депутатів Ніжинської міської ради, Народних депутатів України Куровського І. І. та Карпунцова В. В., проведено яскравий святковий концерт «Віват, ліцей!», випущено книжку «Вперед і вгору» про минуле й сьогодення ліцею.

У 2014 році за підсумками конкурсу «Відкрита Польща» ліцей увійшов до 100 кращих шкіл, які стали закладами-партнерами Фундації CEASC та отримав можливість брати участь в спільних європейських проектах (Тривалість проекту - 2014-2020 роки).

Обдаровані діти ліцею2015 рік приніс нові здобутки. Найяскравішою учнівською перемогою стали здобутки Коткової Ангеліни, яка отримала два дипломи на III (всеукраїнському) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (диплом II ступеню у секції «Українська мова» та диплом III ступеню у секції «Іnternеt-технології та WEB дизайн»). Такі досягнення стали передумовою для того, аби саме Ангеліна була представником від Чернігівської області на зустрічі з Президентом України з нагоди Дня науки 18 травня 2015 року.

Обдаровані учні – найдорогоцінніший скарб ліцею, найбільше досягнення закладу. Помітною подією 2015 року став вихід у світ книжки «На крилах натхнення: обдарована молодь ліцею», ініціатором видання якої була Коткова Л.І. 

Ліцей пишається учнями, які отримують 200 балів під час зовнішнього незалежного оцінювання. Починаючи із 2009 року кількість таких яскравих результатів неухильно зростає:

 

рік

Предмет

учень

учитель

2009

Українська мова та література

Решитько Юлія

Сидоренко Т.М., Корінь І.В.

Німецька мова

Кравцова Ольга

Сидоренко М.М.

Фізика

Халимон Андрій

Закалюжний В.М.

2011

Географія

Бережняк Максим

Харченко О.М.

2012

Німецька мова

Фесенко Вікторія

Сидоренко М.М.

Українська мова та література

Лемещенко Анна

Коткова Л.І., Корінь І.В.

Математика

Шовковий Владислав

Овчинникова Т.А.

Біологія

Петровський Антон

Коваленко С.О.

2013

Англійська мова

Климець Єлизавета

Афанасова С.І.

2014

Українська мова та література

Гигиняк Віктор

Коткова Л.І.

Хімія

Гигиняк Віктор

Мазур Н.П.

Світова література

Акімкіна Анастасія

Алєксєєнко С.Г.

Хімія

Тренковська Єлизавета

Швидко О.В.

2015

Математика

Рубан Аріна

Овчинникова Т.А.

Математика

Потильчак Даніїл

Овчинникова Т.А.

На сьогоднішній день 14 учнів ліцею мають 15 результатів 200 балів.

Результатом такої праці стає вступ випускників ліцею до найпрестижніших ВНЗ України, серед яких Київський національний університет імені  Тараса Шевченка, Київський політехнічний інститут, Київський національно-економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київський національний транспортний університет, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.

Педагогічний колектив, учні, батьки за сприяння Управління освіти та громадськості міста роблять і будуть надалі робити все можливе, аби зберегти і примножити надбання минулих років й зробити славні сторінки історії ліцею ще більш яскравими і значущими.

Offers and bonuses by SkyBet at BettingY com
Web Analytics
monarchy-univalent