Історія ліцею

Історія Ніжинського ліцею, як навчального закладу нового типу, розпочалася у 1993 році, коли група викладачів-ентузіастів, серед яких були Олександр Григорович Шевчук, Олександр Ісакович Близнюк, Ніна Іванівна Лукашова, Григорій Васильович Самойленко, Петро Матвійович Дробот, Іван Іванович Кочерга, Василь Миколайович Сурков, Світлана Олександрівна Коваленко на чолі з кандидатом психологічних наук, доцентом кафедри психології Миколою Васильовичем Папучею, за ініціативи ректора інституту, академіка Арвата Федіра Степановича, вирішила створити ліцей.Папуча М.В.

У своєму виступі на засіданні вченої Ради Микола Васильович, який став першим директором ліцею, сказав: «В условиях неимоверно трудного процесса рождения нового государства… было решено использовать большие возможности нашего института… и создать условия для получения полноценного, углубленного образования старшеклассников города и области, которые имеют желание и способности к этому. То есть - создать на базе института особое образовательное учреждение - лицей (на правах его подразделения)»Наказ про вступ до ліцею

Несподівано швидко були відібрані учні, прийняті на роботу педагоги – і ліцей розпочав свій перший навчальний рік із першого жовтня 1993 року. Заняття проходили в гоголівському корпусі НДПІ ім. М. Гоголя. Проте вже перший рік роботи виявився плідним, ліцей набув авторитету в місті, і Микола Васильович звернувся за підтримкою до тоді ще тільки обраного на посаду міського голови Михайла Васильовича Приходька. Новообраний мер поставився до проблем ліцею з повагою і розумінням, і завдяки його особистій участі у вирішенні питання, вже в жовтні 1994 року було прийнято рішення виконкому «Про відкриття на базі Ніжинського педінституту ліцею». Тоді він називався Ніжинський ліцей при Ніжинському державному педагогічному інституті імені М. В. Гоголя.Рішення міської ради

Колектив ліцеюУ 1996 році його було реорганізовано в Обласний педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді, проте в його склад завжди входили обласні й міські класи, фінансування яких здійснювалось за кошти як міського, так і обласного бюджетів.

Ліцей упевнено розвивався. Він декілька разів змінював своє розташування, аж поки в 2000 році, завдяки знову ж таки спільним діям університету і міської влади, не отримав, нарешті, майже окреме приміщення: під навчальні класи було перебудовано кімнати гуртожитку №1.

У 2003 році ліцей пишно відмітив своє десятиріччя, зібравши в своїх стінах величезну кількість друзів.Друзі ліцею

Мороз О.М.Здавалося, що в його долі нарешті все устаткувалось, проте восени 2004 року відбулися зміни, що були надзвичайно небезпечні для ліцею: заклад було вилучено зі структури університету. Його майбутнє тепер виглядало досить сумнівним. І тоді – як і в 1994 році – ліцей урятувала міська влада: за ініціативи начальника управління освіти Ніжинської міської ради Ольги Миколаївни Мороз рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради, за підтримки міського голови М. В. Приходька, було створено Ніжинський ліцей Ніжинської міської ради при НДУ ім. М. Гоголя. З метою збереження багаторічного досвіду співпраці ліцею та університету, створення умов для розширення зв’язків між закладами одразу ж було укладено Угоду про співпрацю між Управлінням освіти та Ніжинським державним університетом імені М. Гоголя щодо функціонування ліцею.

Саме під такою назвою і в такому статусі ліцей живе сьогодні, продовжуючи найкращі освітянські традиції, послідовно і наполегливо виконуючи свою місію, яка полягає у формуванні випускника – громадянина України, соціально компетентної, творчої, високоморальної особистості, здатної до самореалізаціїї й свідомого вибору власного місця в суспільстві. Метою діяльності ліцею є розвиток особистості учня шляхом упровадження системи профільної освіти. 

Нині в ліцеї створено необхідні умови для інтелектуального і творчого розвитку учнів, ефективність яких підтверджуються значними досягненнями навчально-виховної діяльності:

протягом останніх п’яти років показники якості знань ліцеїстів перевищують 80%;

майже 90% учнів демонструють достатній і високий рівень знань;

четверта частина учнів навчається на «відмінно»;

п’ята частина випускників нагороджуються Золотою або Срібною медаллю.

Більш докладно дані про рівень навчальних досягнень учнів наведено в таблиці:

 

Роки

Кількість учнів

Якість знань

Кількість відмінників

Кількість учнів, що навчаються на 7-12

Кількість медалістів

2013-2014

232

84,5%

66(28,4%)

196

26

2014-2015

231

76,2%

57(24,6%)

176

28

2015-2016

228

87%

51(22%)

198

18

2016-2017

230

84%

46(20%)

193

21

2017-2018

227

83%

40(18%)

189

17

Уже багато років поспіль ліцей переконано посідає перше місце за результатами участі ліцеїстів у II (міському) та III (обласному)  етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових дисциплін. 

Суттєво покращилась і матеріальна база. У 2008 році за фінансової підтримки батьківської громади в закладі відкрито комп’ютерний клас. 

Завдяки спонсорський допомозі народного депутата України, Почесного члена Піклувальної ради ліцею, І. І. Куровського ліцей отримав дві інтерактивних дошки, батьки випускників подарували ноутбуки і нетбуки, і це відкрило нові можливості для впровадження комп’ютерних технологій у навчально-виховний процес.

Диплом2010 рік приніс ліцею нові цікаві знахідки й досягнення:

- заклад став членом асоціації «Відроджені гімназії України»,

- ліцей визнано лауреатом громадської акції «Флагмани освіти і науки України».

- Симан Світлана Михайлівна  стала переможцем обласного туру конкурсу «Вчитель року – 2010» та брала участь у всеукраїнському етапі,

- розпочато дослідно-експериментальну роботу за темою «Система профільного навчання в ліцеї, як засіб формування соціально компетентної особистості випускника» і ліцей отримав статус експериментального навчального закладу Всеукраїнського рівня (наказ №333 від 20.04.2010 МОН України).

Здійснення експериментальної діяльності суттєво оновлює зміст ліцейської освіти, адже сприяє професійному зростанню педагогів ліцею і, як результат, забезпечує активне впровадження інноваційних форм роботи. 

Так, у 2010 році колективом ліцею за сприяння ЧОІППО було підготовлено спецвипуск журналу «Педагогічні обрії», який містить 43 статті вчителів закладу, що демонструють готовність учителів до впровадження компетентнісного підходу в навчально-виховний процес. У 2011 році в закладі було проведено науково-практичну конференцію «Компетентнісний підхід до організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах: досвід, проблеми перспективи», що стала своєрідним звітом роботи колективу на концептуально-діагностичному етапі експерименту і окреслила нові напрямки діяльності. 

Тоді ж за ініціативи Симан С.М. та Корінь І.В. було випущено першу збірку учнівської творчості «Сонцевдолонях», яка вміщує прозові й поетичні літературні твори ліцеїстів.

Саме у 2011 році у ліцею з’явились свої засоби масової інформації: сайт і газета. Сайт ліцею три роки поспіль було визнано переможцем серед сайтів загальноосвітніх навчальних закладів області, а газета є неодноразовим переможцем Національного конкурсу шкільних газет.

Газета ліцею

2012 рік виявився надзвичайно плідним для науково-дослідницької роботи учнів: 16 ліцеїстів стали переможцями обласного і двоє  (Стеценко Каріна і Фесенко Вікторія) – Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Команда ліцеїстів під керівництвом Шевчука О. Г. стала переможцем другої Всеукраїнської Інтернет-олімпіади Малої академії наук України «Відкрита природнича демонстрація». Ця перемога принесла не тільки моральне задоволення, але й ще один мультимедійний проектор для ліцею.

У 2013 році після п’ятирічного впровадження було підбито підсумки ЗНО на всеукраїнському рівні. За результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2009, 2010 та 2012 років заклад входить до ста найкращих в Україні (журнал «ТІМО»). У 2012-2013 навчальному році ліцей увійшов у 300 найкращих шкіл України за результатами ЗНО з української мови, посівши 116 місце (це найкращий результат по області). І, нарешті, ліцей увійшов у десятку найкращих закладів України за версією журналу «Фокус».

Вперед і вгоруНайяскравішою подією 2013 року стало святкування 20-річного ювілею ліцею. У рамках святкування було організовано перший учнівський кінофестиваль «Золотий кадр», здійснено презентацію досвіду діяльності ліцею на тему «Профільне навчання: у пошуках оптимальної моделі» за участю громадськості, зокрема представників управління освіти, міського методичного кабінету, директорів шкіл міста, адміністрації та викладачів НДУ ім. М. Гоголя, депутатів Ніжинської міської ради, Народних депутатів України Куровського І. І. та Карпунцова В. В., проведено яскравий святковий концерт «Віват, ліцей!», випущено книжку «Вперед і вгору» про минуле й сьогодення ліцею.

У 2014 році за підсумками конкурсу «Відкрита Польща» ліцей увійшов до 100 кращих шкіл, які стали закладами-партнерами Фундації CEASC та отримав можливість брати участь в спільних європейських проектах (Тривалість проекту - 2014-2020 роки).

Обдаровані діти ліцею2015 рік приніс нові здобутки. Найяскравішою учнівською перемогою стали здобутки Коткової Ангеліни, яка отримала два дипломи на III (всеукраїнському) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (диплом II ступеню у секції «Українська мова» та диплом III ступеню у секції «Іnternеt-технології та WEB дизайн»). Такі досягнення стали передумовою для того, аби саме Ангеліна була представником від Чернігівської області на зустрічі з Президентом України з нагоди Дня науки 18 травня 2015 року.

Обдаровані учні – найдорогоцінніший скарб ліцею, найбільше досягнення закладу. Помітною подією 2015 року став вихід у світ книжки «На крилах натхнення: обдарована молодь ліцею», ініціатором видання якої була Коткова Л.І. Зараз ми маємо вже три випуски книги.

2016 рік став яскравим з боку учительських досягнень: у конкурсі «Учитель року – 2016» учитель англійської мови Кресан Н.П. посіла І місце на ІІ (обласному) етапі конкурсу та представляла Чернігівську область на Всеукраїнському етапі. Подією для колективу ліцею стало присвоєння звання «Людина року – 2016» вчителям Кресан Н.П. і Овчинниковій Т.А., «Жінка року» - Афанасовій С.І. та визначення переможцями загальноміського конкурсу «Талант року-2016», організованим благодійним фондом «Копиця», членів адміністрації та вчителів ліцею: Алєксєєнко С.Г., Коткову Л.І., Солдатенко С.І., Гавій В.М., Боровика В.В., Муквича М.М., Кедрова Б.Ю.

2016 рік став дуже важливим з боку фінансово-господарської діяльності: саме з цього часу запроваджено оплату комунальних послуг ліцею із міського бюджету.

У 2016 році у стінах ліцею відбулася знакова зустріч: до закладу завітала випускниця ліцею (2004 рік) наймолодший доктор фізико-математичних наук в Україні Ольга Броварець.

2017 приніс ліцею нові звершення і перемоги.

Завдяки ініціативі Піклувальної ради створено Благодійний фонд «Фонд розвитку ліцею». Суттєво оновлено матеріально-технічну базу: за кошти міського бюджету придбані мультимедійних проектори, проекційні екрани, навчальні дошки, ноутбуки, звукопідсилююча апаратура. 

У 2017 році було змінено тему дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня: завершено роботу за темою «Система профільного навчання в ліцеї як засіб формування соціально компетентної особистості випускника» (звіт відбувся в Інституті модернізації змісту освіти 06 грудня 2016 року) і розпочато за темою «Науково-методичні засади створення та функціонування всеукраїнського науково-методичного віртуального STEM-центру (ВНМВ STEM-центр)». 

У 2017 році Коткова Людмила Іванівна захистила дисертацію за темою «Ідіолект Володимира Винниченка: лексико-фразеологічні та стилістичні складники» і отримала науковий ступінь кандидата філологічних наук.

Саме 2017 рік приніс ліцею феєричну перемогу команди «Фортеця» на міському, обласному і окремих змаганнях всеукраїнського рівня Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" (Джура).

Високими були результати зовнішнього незалежного оцінювання: за результатами ЗНО-2017 ліцей посідає 51 місце серед шкіл України (проаналізовано результати більше ніж 10000 навчальних закладів), а з пяти предметів - входить у 200 найкращих і посідає такі місця:

28 місце  – з української мови та літератури,

114 місце - з історії України,

151 місце – з математики,

153 місце – з біології,

199 місце – з фізики.

Ліцей пишається учнями, які отримують 200 балів під час зовнішнього незалежного оцінювання. На сьогоднішній день 17 учнів ліцею мають 18 результатів 200 балів:

рік

Предмет

учень

учитель

2009

Українська мова та література

Решитько Юлія

Сидоренко Т.М., Корінь І.В.

Німецька мова

Кравцова Ольга

Сидоренко М.М.

Фізика

Халимон Андрій

Закалюжний В.М.

2011

Географія

Бережняк Максим

Харченко О.М.

2012

Німецька мова

Фесенко Вікторія

Сидоренко М.М.

Українська мова та література

Лемещенко Анна

Коткова Л.І., Корінь І.В.

Математика

Шовковий Владислав

Овчинникова Т.А.

Біологія

Петровський Антон

Коваленко С.О.

2013

Англійська мова

Климець Єлизавета

Афанасова С.І.

2014

Українська мова та література

Гигиняк Віктор

Коткова Л.І.

Хімія

Гигиняк Віктор

Мазур Н.П.

Світова література

Акімкіна Анастасія

Алєксєєнко С.Г.

Хімія

Тренковська Єлизавета

Швидко О.В.

2015

Математика

Рубан Аріна

Овчинникова Т.А.

Математика

Потильчак Даніїл

Овчинникова Т.А.

2017

Математика

Платонов Денис

Овчинникова Т.А.

Математика

Гофман Роман

Овчинникова Т.А.

Німецька мова

Брагида Софія

Щербак О.М.

2018 рік поповнив скарбницю досягнень ліцею новими здобутками.

За результатами ЗНО-2018 ліцей посідає 137 місце в Україні, із трьох предметів входить у 200 найкращих:

•107 - з української мови

•179 – з історії України

•55 – з біології

У 2018 році суттєво збільшився конкурс при вступі до ліцею. За більше ніж десятирічний період (починаючи з 2006 року) вступна кампанія була найпотужнішою.

Рік 

Кількість місць

 Подано заяв

2006

114

165

2007

114

170

2008

114

185

2009

114

160

2010

114

164

2011

114

188

2012

114

156

2013

114

167

2014

114

172

2015

114

198

2016

114

205

2017

114

189

2018

120

305

Команда «Фортеця» знову стала переможцем міського і посіла сьоме місце на обласному етапі Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Сокіл(«Джура»)».

 

Проект ліцею «STEM-освіта в загальноосвітніх навчальних закладах міста Ніжина як дієвий інструмент Нової української школи» переміг в конкурсі «Громадський бюджет» і заклад отримав 400 тис. грн. для створення STEM-кабінету.

 

Подією для колективу ліцею стала перемога у номінації «Альма-матер року – 2017» щорічного загальноміського конкурсу «Людина року – 2017». 

Також заклад став переможцем загальноміського конкурсу «Талант року-2018» у номінації «Кращий навчальний заклад», організованого благодійним фондом «Копиця».

Результатом такої праці стає вступ випускників ліцею до найпрестижніших ВНЗ України, серед яких Київський національний університет імені  Тараса Шевченка, Київський політехнічний інститут, Київський національно-економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київський національний транспортний університет, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.

Педагогічний колектив, учні, батьки за сприяння Управління освіти та громадськості міста роблять і будуть надалі робити все можливе, аби зберегти і примножити надбання минулих років й зробити славні сторінки історії ліцею ще більш яскравими і значущими.Результатом такої праці стає вступ випускників ліцею до найпрестижніших ВНЗ України, серед яких Київський національний університет імені  Тараса Шевченка, Київський політехнічний інститут, Київський національно-економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київський національний транспортний університет, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.

Web Analytics
monarchy-univalent