П'ятниця, 22 січня 2021 20:25

Актуальна та наріжна ідея для українців

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна щороку відзначає День Соборності. Офіційно в Україні свято встановлено Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року. Акт Злуки увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це була основоположна подія для українського державотворення. 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності.

Утім, історики відзначають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося ВІДНОВЛЕННЯ державної незалежності України. Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в одну державу. Внаслідок невдач Української революції 1917–1921 року державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були відновлювати її в боротьбі. Пам’ять про існування власної держави у 1917–1921 роках стала одним із наріжних каменів формування модерної національної ідентичності українців, надихала на продовження визвольної боротьби. Зрештою вона завершилася відновленням незалежності у 1991 році.

Є низка значень терміну «соборність». Найбільш вживані з них:

об’єднання в одне державне ціле всіх земель, населених конкретною нацією на суцільній території;

духовна консолідація всіх жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності.

Нарешті, соборність невіддільна від державності, суверенітету й реальної незалежності народу – фундаменту для побудови демократичної держави.

У 71-у річницю Акта Злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій – «ЖИВИЙ ЛАНЦЮГ» як символ єдності східних і західних земель України: люди, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція засвідчила, що українці подолали страх перед комуністичною партією і готові протистояти тоталітарному режиму. 31 рік тому ця подія стала провісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.

Через сторіччя після проголошення Акта Злуки на Софійському майдані соборність залишається на порядку денному національних завдань. Відновлення соборності відбудеться після деокупації Криму й окремих районів Донецької і Луганської областей.

Протягом тижня у кожному класі ліцею відбулися години спілкування, присвячені Дню Соборності: «Історія нашої соборності» (І курс, історичний клас, Бурльова М.С.),«Соборна мати Україна, одна для всіх як оберіг» (І курс, лінгвістичний клас, Мохір В.В) «Єднання заради майбутнього» (ІІ курс, природничий клас, Диченко В.В.), «Моя Україна – соборна і вільна» (І курс, математичний Б клас, Мазур Н.П.), «Як українці відзначають День Соборності» (ІІ курс, історичний клас, Бережняк В.М.), «22 січня – День Соборності» (І курс, природничий клас, Даньшина Т.М.),

«Тебе не можна не любити…» (ІІ курс, математичний клас, Негода В.В.),  «На шляху до свободи» (ІІ курс, лінгвістичний клас, Тимченко Н.В.), «Соборна Україна» (І курс, математичний А клас, Лепьошкіна О.В.).Змістовні заходи переконливо довели ліцеїстам, що ідея соборності була і залишається актуальною та наріжною для українців.

ЗДНВР Семенова М.В.

(Використано матеріали Українського інституту національної пам’яті)

Прочитано 191 разів
Web Analytics
monarchy-univalent