Четвер, 14 січня 2021 21:48

Спосіб життя – здоров’я

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

    Здоров’я – це перша і найважливіша потреба людини, яка визначає її здібність до праці і забезпечує гармонійний розвиток особистості. Воно є найважливішою передумовою до пізнання світу, до самоутвердження та щастя людини.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), «Здоров’я – це стан фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів». Здоровий спосіб життя – це спосіб життя, заснований на принципах моральності, раціонально організований, активний, трудовий, що загартовує і, в той же час, захищає від несприятливого впливу оточуючого середовища, що дозволяє до глибокої старості зберігати моральне, психічне та фізичне здоров’я.

Здоровий спосіб життя можна охарактеризувати, як активну діяльність людей, що направлена передусім, на збереження та покращення здоров’я. При цьому необхідно врахувати, що здоровий спосіб життя людини та сім’ї не складається сам по собі в залежності від обставин, а формується протягом життя цілеспрямовано та постійно.

ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ

Здоровий спосіб життя як форма активної фізичної життєвої діяльності людини включає в себе наступні основні елементи.

 РОЗПОРЯДОК ДНЯ (раціонально складений), раціональний режим праці та відпочинку, гігієна харчування, правильне дихання, повноцінний режим сну, викорінення шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, масаж, фізичне загартування.

     РАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЖИМ ПРАЦІ ТА ВІДПОЧИНКУ – необхідний елемент здорового способу життя. При правильному режимі виробляється чіткий і необхідний ритм функціонування організму, що створює оптимальні умови для роботи та відпочинку, і тим самим сприяє зміцненню здоров’я, покращанню працездатності та підвищенню продуктивності праці.

      Наступною складовою здорового способу життя є ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ При правильному, раціональному харчуванні людина менше піддається  захворюванням і легше з ними справляється.  

     Для збереження нормальної діяльності нервової системи та всього організму велике значення має ПОВНОЦІННИЙ СОН. Сон – це свого роду гальмування, яке захищає нервову систему від надмірної напруги та втоми. Сон повинен бути достатньо тривалим і глибоким. Потреба в сні в різних людей різна. В середньому ця норма складає близько 8 годин. Спати слід в добре провітреному приміщенні, непогано привчити себе спати при відкритій кватирці, а в теплу пору року з відкритим вікном. Систематичне недосипання призводить до порушення нервової діяльності, зниження праце­здатності, підвищення втомлюваності, роздратування.

          ПРАВИЛЬНЕ ДИХАННЯ є однією з найважливіших функцій організму. Воно знаходиться в тісному взаємозв’язку з кровообігом, обміном речовин, м’язовою діяльністю та здійснюється при безпосередній участі центральної нервової системи. Акт дихання виконується автоматично, але поряд з цим має місце довільне управління диханням. Дихати обов’язково треба через ніс. При диханні через рот повітря не очищується, не зволожується, не зігрівається. В результаті частіше виникають гострі запалювальні процеси. В тих, хто систематично дихає ротом, зменшується кількість еритроцитів у крові, порушується діяльність нирок, шлунку та кишківника.

     Наступною ланкою здорового способу життя є НЕПРИЙНЯТТЯ ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК (куріння, вживання алкоголю та наркотиків). Ці порушники здоров’я є причиною багатьох захворювань, різко вкорочують тривалість життя, знижують працездатність, згубно відбиваються на здоров’ї підростаючого покоління та майбутніх дітей.

     ОПТИМАЛЬНИЙ РУХОВИЙ РЕЖИМ – важлива умова здорового способу життя. Його основу складають систематичні заняття фізичними вправами й спортом, що ефективно вирішують задачі зміцнення здоров’я та розвитку фізичних здібностей, а також збереження здоров’я й рухових навиків, посилення профілактики неблагополучних вікових змін. При цьому фізична культура та спорт виступають, як найважливіший засіб виховання.

     Щоденна ранкова гімнастика – обов’язковий мінімум фізичного навантаження. Вона повинна стати для всіх такою ж звичкою, як вмивання вранці. Для людей, що ведуть «сидячий» спосіб життя, особливо важливі фізичні вправи на повітрі (ходьба, прогулянка).  Систематична ходьба благотворно впливає на людину, покращує самопочуття, підвищує працездатність.

     Масаж – це система механічної та рефлекторної дії, що здійснюється на тканини та органи людини в загальнозміцнюючих та лікувальних цілях.  Масаж сприяє збільшенню кровопостачання ділянок тіла, що масажуються, покращує відтік венозної крові, активізує дихання шкіри, процеси обміну речовин, посилює функції потових і сальних залоз, видаляє клітини шкіри, що відмерли, при цьому шкіра стає пружною, а зв’язки та м’язи зберігають еластичність. Масаж здійснює благотворний, заспокійливий вплив на нервову систему, сприяє відновленню працездатності організму після втоми.

     Невід’ємною частиною здорового способу життя є ВИСОКІ МОРАЛЬНІ ТА ЕТИЧНІ ЦІННОСТІ ЛЮДИНИ. Велику увагу треба приділяти формуванню свідомості особистості. Адже, якщо кожна особистість буде вести здоровий спосіб життя, то тоді все наше суспільство буде здоровим.

А.В. Болобан, медсестра ліцею

Прочитано 253 разів

Галерея зображень

Web Analytics
monarchy-univalent