Понеділок, 28 вересня 2020 19:03

Що святкують 28 вересня?

Оцініть матеріал!
(7 голосів)

У США – День дурних питань, День добросусідства, День кремового пирога з полуницею, у Чехії – День державності (День святого Вацлава), у Тайвані – День учителя, у Казахстані – День працівників атомної галузі…

А що святкують у нас? Хочу нагадати, що сьогодні 102 роки із дня народження Василя Сухомлинського – відомого педагога, публіциста, письменника. Але цю дату не святкують і майже не згадують…
Хтось скаже: «Він же радянський». Так, Василь Олександрович був членом-кореспондентом Академії педагогічних наук РРФСР, членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР, заслужений учитель УРСР, Герой соціалістичної праці, нагороджений орденами й медалями СРСР… То не варто згадувати? Так скажуть ті, хто не читав наукову методичну спадщину справжнього Вчителя… Ми можемо не сприймати якісь погляди, бо ж час уносить свої корективи. Але прочитати величні праці відомого педагога варто б… Усім. І вчителям, і батькам.
Щоб довести актуальність поглядів Василя Сухомлинського, наведу декілька, на мій погляд, важливих цитат.

ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ

 • Моє піклування про успіхи в навчанні починається з піклування про те, що їсть і як спить дитина, яке її самопочуття, як вона грається, скільки годин протягом дня буває на свіжому повітрі, яку книжку читає і яку казку слухає, що малює і як висловлює в малюнку свої думки й почуття, які почуття пробуджує в її душі музика природи, яка улюблена казка є у дитини, наскільки чутливо сприймає вона радощі й негаразди людей, що вона створила для інших і які почуття пережила у зв’язку з цим.

 •  У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для переборення труднощів, бажання вчитися.

 • Школа – не комора знань, а світоч розуму. Усі діти не можуть мати однакові здібності. І найважливіше завдання школи – виховання здібностей.

 •  Вільний час учителя – це корінь, який живить джерела педагогічної творчості.

ДЛЯ УЧНІВ

 • Хоча б над тобою було сто вчителів – вони будуть безсилі, якщо ти не зможеш сам змусити себе до праці і сам вимагати її від себе.

 • Виховуй у собі Людину – ось що найголовніше. Інженером можна стати за п’ять років, учитись на людину треба все життя.

 • Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.

ДЛЯ БАТЬКІВ

 • Щоб дитина була палко зацікавлена навчанням, їй необхідне багате, різноманітне, приваблююче, інтелектуальне життя.

 • Дитина – дзеркало родини; як у краплі води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері й батька.

 • Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе.

 • Багато лих мають своїми коренями саме те, що людину з дитинства не вчать керувати своїми бажаннями.

ДЛЯ ВСІХ НАС

 • Знання рідної мови визначає багатство, широчінь інтелектуальних та естетичних інтересів особистості. Той, хто не знає рідної, материнської мови або цурається її, – сам засуджує себе на злиденність душі, стає безбатченком.

 • Слово – найтонший дотик до серця; воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розпеченим залізом, і брудом… Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне – приносить біду. Словом можна вбити й оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу й безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльози, породити віру в людину і посіяти зневіру, надихнути на працю і скувати сили душі…

 • Школа стає справжнім вогнищем культури тільки тоді, коли в ній панує чотири культи: культ Батьківщини, культ людини, культ книги і культ рідного слова.

Тож читаймо… Надихаймося… Формуймося…


З повагою Людмила Коткова, заступник директора

Прочитано 299 разів

Галерея зображень

Web Analytics
monarchy-univalent