Понеділок, 06 квітня 2020 10:25

Чому необхідна маска?

Оцініть матеріал!
(2 голосів)

 

НАШ ЗАХИСТ ВІД ІНФЕКЦІЇ: ПРО МАСКИ І НЕ ТІЛЬКИ…

Медична маска – це засіб персонального захисту від інфекцій, що передаються повітряно-краплинним шляхом,  як коронавірус   Covid-19 або SARS-CoV-2. Як засіб індивідуального захисту, маска на обличчя має захистити медичний персонал чи осіб, що опікуються хворим, а також зменшити ймовірність поширення інфекцій, вірусів від хворої людини.

1.Маска медична одноразова

Медична маска (також відома як хірургічна маска, або маска для медичних процедур) є одноразовою та підлягає утилізації після використання. Варто збирати маски, як і використані одноразові паперові носові хустинки, у пакет, який можна щільно закрити та викинути до смітника.

Найбільш ефективною дія маски є  до години носіння, залежно від інтенсивності забруднення. Практично через 2 години маска стає вологою від того повітря, що видихає особа, та перестає ефективно захищати.

Завдання маски – значно зменшити кількість краплинок слини, мокротиння від хворої людини, зменшити відстань, на яку пошириться вірус від хворої особи. Оскільки розміри коронавірусу є надзвичайно малі, звичайно, медична маска не дасть абсолютного захисту від інфекції. Медична маска в даному випадку радше допомагає зменшити ризик зараження інших (здорових осіб) від хворого. Носіння медичних масок, як і інші заходи карантину (обмеження подорожей, закриття освітніх закладів,  ізоляція всіх підозрюваних щодо інфікування) – є ефективними додатковими заходами, що уповільнюють поширення спалаху інфекції, епідемії.

Згідно з актуальною статистикою захворюваності на коронавірусну інфекцію, майже 80% хворих не були зареєстровані своєчасно. Причиною такої ситуації може бути тривалий інкубаційний період, до 14 днів, – як наслідок, ЛЮДИНА МОЖЕ БУТИ ДЖЕРЕЛОМ ІНФЕКЦІЇ, НЕ УСВІДОМЛЮЮЧИ ЦЬОГО. ВЛАСНЕ ТОМУ МОЖНА ВПЕВНЕНО СКАЗАТИ, ЩО НОСІННЯ МАСОК КОЖНИМ, ХТО ЗНАХОДИТЬСЯ В ПУБЛІЧНОМУ ПРОСТОРІ  – СУТТЄВО ЗНИЗИТЬ РИЗИК ПОШИРЕННЯ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ (!!!), за умови дотримання інших рекомендацій, зокрема, миття та дезинфекції рук,  контролю дотиків до обличчя.

 2. Маска медична багаторазова, медичні респіратори 

Для медичних працівників, що безпосередньо працюють із підтвердженими хворими на коронавірус більш ефективними є хірургічні респіратори, що здійснюють фільтрацію повітря від дуже дрібних часточок.  

Досвід епідемій SARS-CoV, MERS-CoV та сучасної SARS-CoV-2 показав більшу ефективність для попередження потрапляння коронавірусу при використанні медичних респіраторів N95 (згідно з американськими стандартами, респіратори, що утримують до 95% часточок) та їх європейські еквіваленти FFP2 або filtering face piece (FFP) respirators (згідно з European standard EN149:2001, фільтрують до 94% часточок). Відповідно, класом вищі, що фільтрують до 99% часточок, є американські респіратори N99 та їх європейський еквівалент FFP3.

3. Маска з вугільним фільтром

Побутові маски, різні технічні маски з вугільними фільтрами не належать до переліку засобів захисту, визнаними протоколами ВООЗ, тобто вони не використовуються  для захисту від коронавірусу!

Коли носити медичну маску?

 • Вдягніть маску, якщо  чхаєте, кашляєте.
 • Якщо  здійснюєте догляд за особами, що можуть бути чи є заражені  коронавірусною інфекцією.
 • Перебуваєте в приміщені та не можете дотримуватися соціальної відстані – 2м.
 • Вдягаючи маску, не варто забувати про ретельне миття рук милом чи обробку їх спиртовмісними (не менше 60%) антисептиками.

 

ВДЯГАЙТЕ, НОСІТЬ ТА ВИКИДАЙТЕ ВИКОРИСТАНІ МАСКИ ПРАВИЛЬНО!

Як одягати медичну маску?

 • Перед вдяганням маски вимийте ретельно руки милом 20-30 секунд, обробіть дезінфектором для рук, що містить етиловий спирт.
 • Правильно розташуйте маску внутрішньою стороною до обличчя.  Розтягніть та розташуйте маску так, щоб були вкриті ніс та рот. Одягніть маску щільно, щоб практично не було відстані між маскою та обличчям.
 • Як носити медичну маску?
 • Не доторкайтеся до маски під час її носіння, оскільки маска просякає частками, що містять слиз, мікроби та віруси – таким чином маска сама стає джерелом інфекції. Якщо все ж таки ви доторкнулися до маски, необхідно помити, продезінфікувати руки.
 • Найбільш ефективною медична маска є в перші 30-60 хвилин носіння, в міру забруднення та просякнення вологою маска перестає бути ефективною. Загалом хірургічну маску не варто носити довше, аніж 2 години.
 • Як знімати медичну маску?
 • Не доторкайтеся до передньої частини маски, оскільки там міститься найбільша кількість патогенних часток, мікробів, вірусів тощо. Обережно, беручи маску за  фіксатори, знімаємо та кладемо в пластиковий пакет, що можна закрити, викидаємо до смітника, що закривається.
 • Обов’язково помити з милом та продезінфікувати руки антисептиками для рук.

 

Варто пам’ятати, що коронавірус, окрім як через вдихання повітря від хворого, може потрапити через брудні руки – на слизові оболонки очей, носа чи рота, тому рекомендація мити руки та не торкатися руками так званої Т-зони (тобто очі, ніс і рот) є надзвичайно дієвим способом захисту.

Медичні працівники, із метою попередження надходження вірусу через слизові очей, носа та рота, вдягають медичні рукавички та захисні окуляри.

Коронавірус може тривало, у деяких випадках до 9 днів, залишатися на певних поверхнях, проте вірус є чутливий до дії дезінфекційних засобів:

 • Варто мити та обробляти поверхні під час вологого прибирання деззасобами, що містять 0,5% гіпохлориту натрію, відомі нам хлоровмісні деззасоби, інакше – «хлорка».
 • Особливо слід звернути увагу на дезінфекцію поверхонь, яких часто торкаємося: столи, дверні ручки,  вимикачі світла, перила, туалетні сидіння, крани води.
 • Окрім хлоровмісних деззасобів  для дезінфекції поверхонь використовують 70% розчин етилового спирту, 2% розчин хлоргексидину.
 • Для дезінфекції дрібних предметів ( клавіатури, комп’ютерної мишки, мобільного телефону, гаманця) варто використовувати 70% розчин етилового спирту.
 • Часто й ретельно мийте руки милом, як мінімум 20-30 секунд. Витирайте одноразовими паперовими рушниками. У разі неможливості помити руки користуйтеся дезинфікаторами, спиртовмісними гелями для дезінфекції рук, рідкими антисептиками для рук (із вмістом 70% етилового спирту).

 

Також пам’ятайте про епідеміологічну небезпеку  від грошових купюр намагайтеся користуватися банківськими картками та безконтактними методами оплати.

Уникайте тісного контакту з хворими людьми. Дотримуйтесь прийнятної відстані 2 метри, найбільш безпечна дистанція один до одного – 3 метри.

Не ходіть із ознаками застуди, лікуйтеся вдома. Пам’ятайте, що більшість хворих, а саме до 80%, мають легкий або середньої важкості перебіг хвороби. Найбільш небезпечною коронавірусна інфекція є насамперед для літніх осіб, віком понад 60 років; осіб із хронічними хворобами, наприклад,  цукровим діабетом, серцево-судинними захворюваннями чи онкологією.

Користуйтеся одноразовими паперовими хустинками. Використані хустинки викидайте до смітника в закритому пакеті.

У разі ознак застуди, ГРВІ, грипу чи при підозрі Covid-19 – без зволікань порадьтеся по телефону з вашим сімейним лікарем. Лікар вирішить чи потрібна ізоляція та госпіталізація.

 

ЗБЕРІГАЙТЕ СПОКІЙ, КРИТИЧНИЙ РОЗУМ І БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

 

Прочитано 581 разів
Web Analytics
monarchy-univalent