П'ятниця, 23 травня 2025 10:47
Тиждень безбар’єрності
У контексті стратегії створення безбар’єрного простору в Україні 19-23 травня тривав Національний тиждень безбар’єрності. Цей тиждень проводиться вперше і має на меті привернути увагу суспільства до важливості створення доступного середовища та забезпечення рівних можливостей для всіх громадян; розвиток культури поваги та гідності. У рамках тематичного тижня в ліцеї проведено ряд заходів.
Психолог ліцею Солдатенко С. В. підготувала необхідні матеріали, які були розміщені у ліцейських інформканалах для ознайомлення усіма учасниками освітнього процесу.
ЗДНВР Семенова М. В. взяла участь у роботі круглого столу «Від партнерства до дії: формуємо безбар’єрність разом», проведеного на базі Міського центру професійного розвитку педагогічних працівників.
Кожен класний керівник ґрунтовно готувався до години спілкування, адже проблема безбар’єрності непроста для обговорення в підлітковому середовищі. Зокрема, на розгляд виносились теми: «Безбар’єрність – сучасна, людяна, досяжна цінність» (Філь Г. Ю., 1 курс історичний клас), «Без обмежень!» (Солдатенко С. В., 2 курс лінгвістичний клас), «Безбар’єрність – можливості для кожного у формуванні громадянського суспільства» (Диченко В. В., 2 курс природничий клас).
Шеплякова Н. В.: Для учнів ІІ курсу історичного класу була проведена година спілкування на тему «Безбар'єрність – це жити повноцінним життям». Метою було формування в учнів розуміння поняття безбар'єрності та виховання толерантного ставлення до людей з інвалідністю. Спочатку кожен учень поділився власними думками про те, що для нього означає безбар’єрність. Діти висловлювали ідеї про свободу пересування, доступ до освіти, можливість реалізовувати себе незалежно від фізичних можливостей.
Під час години спілкування учні ознайомилися з основними складовими безбар’єрності: фізичною, інформаційною, емоційною, соціальною та цифровою; дізнались, як кожна з цих сфер впливає на повноцінне життя людини. Учні зрозуміли, що безбар'єрність – це не лише пандуси й ліфти, а й відкритість суспільства до всіх, незалежно від фізичних чи ментальних особливостей.
Окрему частину заняття було присвячено прикладам досягнень людей з обмеженими можливостями. Учні згадали видатного композитора Людвіга ван Бетховеха, який не чув своїх творінь. Вразила історія Гетер Вайтстон – першої глухої жінки, котрій вдалося завоювати титул Міс Америка Також говорили про українських паралімпійців, які прославили країну на міжнародному рівні.
Зустріч проходила у формі діалогу, де кожен міг поставити запитання чи поділитися власним досвідом. Учні активно обговорювали, як вони можуть зробити світ більш доступним і доброзичливим. Важливим підсумком стало усвідомлення, що безбар'єрність – це не лише про інфраструктуру, а й про людські стосунки. Повага, емпатія, готовність допомогти – ось справжні ознаки сучасної свідомої людини.
Осталецька Ю. П.: Година спілкування «Ми – різні, але всі ми – рівні» для учнів І курсу лінгвістичного класу – це справжнє занурення у важливі питання інклюзії та взаєморозуміння. Акцент робився саме на тому, що різноманіття – це цінність. Замість того, щоб просто говорити про людей з інвалідністю чи особливими потребами, обговорювали загальне поняття «бар'єрів» – фізичних, інформаційних, психологічних, – які існують у нашому суспільстві. Це дало змогу по-новому поглянути на буденні речі та зрозуміти, наскільки важливо створювати середовище, де кожен почуватиметься комфортно та гідно.
Особливо цінними були приклади з реального життя та можливість відкрито обговорити власні думки та стереотипи. Це допомогло зруйнувати деякі хибні уявлення та сформувати більш толерантне ставлення до відмінностей.
Симан С. М.: Година спілкування на тему «Як я можу допомогти: маленькі кроки до великих змін» у математичному класі 1 курсу розпочалася з бесіди про поняття безбар’єрності. Учні обговорили, які фізичні, інформаційні, соціальні та емоційні бар’єри існують у суспільстві. Переглянули відео про реальні історії людей з інвалідністю. У форматі мозкового штурму учні висловлювали свої ідеї, як кожен з них зможе допомагати у створенні інклюзивного середовища.
Учні продемонстрували зацікавленість, активно долучалися до обговорення, виявили емпатію та розуміння теми. Проведена година спілкування сприяла формуванню соціальної відповідальності в учнів, розширила їх світогляд і зміцнила цінності взаємоповаги та допомоги.
Афанасова С. І.: У математичному класі 2 курсу відбулася година спілкування на тему «Світ без бар’єрів: рівність, доступність, повага». Учні обговорили поняття безбар’єрності як рівності можливостей для всіх, незалежно від фізичних обмежень. Переглянули відео про людей з інвалідністю, які надихають своїми досягненнями. Під час мозкового штурму визначили основні бар’єри в суспільстві – архітектурні, інформаційні, емоційні. Обговорили проблеми доступності міського простору для людей з особливими потребами. У рефлексії багато хто зазначив, що їхнє бачення інклюзії змінилося. Учні висловили готовність підтримувати безбар’єрність у щоденному житті – від емпатії до конкретних дій.
Радченко О. А.: У природничому класі 1 курсу відбулася година спілкування на тему «Бар’єри в серці: як навчитися приймати і поважати». Діти вчилися розуміти важливість доброзичливості, поваги до інших та прийняття різноманітності. Під час бесіди учні ділилися своїми думками про дружбу, підтримку, про те, як важливо не знецінювати почуття інших. Така зустріч допомагає формувати в дітей емоційну чуйність і толерантність. Ідея безбар’єрності є надзвичайно важливою, адже вона сприяє створенню інклюзивного середовища, де кожна дитина почувається потрібною та цінною.
Отож, будуймо суспільство без бар’єрів! Безбар’єрність – це коли зручно всім, без винятку.
П'ятниця, 23 травня 2025 10:17
"Без обмежень!"
Саме такий меседж протягом тижня безбар'єрності був донесений до кожного учасника освітнього процесу в ліцеї. Довідник безбар'єрності, тематичні відео, програма "Відвал ніг" із ветераном Олександром Тереном, просвітницька інформація в чатах - усе це знайомило зі світом інклюзивності. Так, довідник безбар'єрності вчив толерантної комунікації з людьми з інвалідністю, зокрема військовими. У програмі "Відвал ніг" ветеран Олександр Терен разом із співачкою Олександрою Заріцькою досліджували безбар'єрність Києва. Інфографіка, розміщена в чатах, висвітлювала найактуальнішу інформацію щодо питання інклюзивності. "Бачити, перш за все, людину! Турбуватися про її фізичний та ментальний комфорт! Обіймати серцем!" - таким має бути правило взаємодії з людьми з інвалідністю, аби цей світ став для них справді безбар'єрним.
Четвер, 22 травня 2025 21:12
Професія банкір
Щоденно усі ми приймаємо певні фінансові рішення, а тому розуміння основних принципів фінансів є необхідною умовою сьогодення. Правильне фінансове мислення сприяє ефективності використання бюджету, зниженню ризику стати жертвою фінансового шахрайства та бути готовим захистити себе у випадку порушення своїх прав як споживача фінансових послуг. Саме ці питання обговорювали працівники АТ «Ощадбанк» з учнями першого курсу лінгвістичного класу. Під час відвідин банку ліцеїсти познайомилися з його структурою, а також поспілкувалися з фахівцями різних напрямків роботи. Особливою родзинкою екскурсії було знайомство з нетрадиційними платіжними картками.
Дякуємо працівникам банку за змістовну зустріч!
Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися!
Понеділок, 19 травня 2025 10:52
Круглий стіл на тему: «Основні причини порушення якості природних вод”
У стінах Ніжинського ліцею Ніжинської міської ради при Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя відбувся круглий стіл на тему: «Основні причини порушення якості природних вод». Цей захід був присвячений покращенню екологічного стану поверхневих вод та прибережної території річки Остер. Він був проведений учнями ІІ природничого класу Ніжинського ліцею під керівництвом вчителя біології Гавій Валентини Миколаївни, кандидата біологічних наук. На цьому заході учні ІІ курсу природничого класу познайомили всіх присутніх з історичним минулим річки Остер, походженням назви річки, з’ясували основні причини порушення якості поверхневих вод, детально проаналізували екологічний стан поверхневих вод річки Остер та прибережної території, запропонували заходи його покращення та облагородження прибережної території річки Остер на території міста Ніжина. Учні наголосили на тому, що сьогодні існування людини, як біосоціального виду, залежить від екологічного стану водних ресурсів, що швидко деградують під тиском антропогенної діяльності. Тому, збереження водних ресурсів від забруднення та виснаження – є одним з найважливіших завдань, що стоять перед людством. Було акцентовано, що для того, щоб річка Остер була однією з головних прикрас міста Ніжин необхідно перейти до раціонального використання водних ресурсів. Воно повинно базуватися на трьох основних принципах: суворій економії водо витрат, ефективному очищенні стічних вод, санітарній охороні поверхневих та підземних вод від забруднення та виснаження.
Круглий стіл пройшов у теплій атмосфері. Мету заходу було досягнуто. Позитивні емоції та нові знання отримали всі учасники круглого столу.
Валентина Гавій, вчитель біології, кандидат біологічних наук
Неділя, 18 травня 2025 10:50
18 травня 2025 року День пам’яті жертв політичних репресій
П'ятниця, 16 травня 2025 11:54
МОВА…КВІТИ…МАЛЕНЬКИЙПРИНЦ…
«Мова змінює запах квітів!» Саме цими словами японського письменника Ясунарі Кавабати розпочалося заняття з української мови для учнів І курсу природничого класу. Але чи справді це можливо? Невже слово здатне змінити аромат?
Цю таємницю намагалися розгадати ліцеїсти під час психологічної хвилинки. Заплющивши очі, діти уявляли улюблену квітку,подаровану близькою людиною зі словами щирості, любові й тепла. Вони вдихали її аромат – приємний, свіжий, солодкий, весняний. Та варто було уявити ту ж саму квітку в руках нещирої людини – і пахощі одразу зникали.
У нашому житті слова мають вагу, колір і навіть емоційний запах. Мова – це не лише правила. Це – живий організм, що змінює реальність і нас самих.
Під час заняття учні поглибили знання про іменник як частину мови. Вони простежили, як граматичні категорії роду, числа та відмінювання впливають на зміст і настрій висловлювання. Аромати різних квітів учні відчували крізь слово. За допомогою іменників будували словосполучення і речення, що занурювали їх в атмосферу чарівності й краси.
Та «найголовнішого очима не побачиш!» – цю істину діти відкрили, переглянувши уривок із казки Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Учні намагалися пізнати мову серця, якою головний герой зміг відчути справжню красу своєї троянди.
Уявивши себе квіткою перед дзеркалом, ліцеїсти за допомогою різних граматичних форм іменників намагалися відповісти: які слова потрібно чути цій квітці, щоб залишатися якомога довше красивою та ароматною?
Як і в будь-якій казці, заняття завершилося магічно й щасливо: завдяки силі слова й мові серця діти перетворили суху пелюстку на прекрасну квітку, аромат якої змогли не лише відчути, а навіть «посмакувати».
Мова – це чарівна сила.Якщо пізнати її серцем, вона здатна змінити навіть запах квітів.
Марина БУРЛЬОВА, учитель української мови
Четвер, 15 травня 2025 13:10