Четвер, 21 травня 2020 08:52

Вишиванка – наша ментальність, наша духовність, наша історія

Оцініть матеріал!
(4 голосів)

21 травня українці відзначають міжнародне свято – Всесвітній день вишиванки. Для нашого народу вишитий одяг завжди був прикладом унікальної історії і культури, але з проголошенням незалежності України це свято набуло нового значення.

Уперше святкування Дня вишиванки відбулось у 2006 році. Одна зі студенток Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк стала ініціатором проведення такої акції. Дівчину надихнув знайомий, який носив вишиванку щодня. Головна мета заходу – популяризація національного одягу. У той день вишиванку вдягли  майже всі студенти й викладачі, але згодом ця ідея поширилась по всьому світу.

Хоча Всесвітній день вишиванки і є досить молодим святом, але історія національного одягу сягає корінням на багато століть тому. У давнину кожна українка мала вишиту сорочку. Наприклад, дівчина з бідної родини мала близько 30-40 вишиванок у своїй скриньці, дівчина середнього достатку – 50-70 сорочок, а багата – більше 100. Сорочка ставала оберегом з моменту народження: мама або бабуся вишивали її, співаючи пісень, і вірили, що вишиванка, зроблена з любов’ю, убереже малюка.

У XIX столітті роль у поширенні вишиванки відіграв Іван Франко, який дуже вдало поєднував традиційний український одяг з класичним європейським костюмом.  Сучасники згадували: «Де б він не з’являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток».

Українська вишиванка – цінний атрибут історії нашого народу, відображення духовності та національної ментальності.

 Вікторія Бицька, кореспондентка центру «MediaStartap»

Прочитано 518 разів
Web Analytics
monarchy-univalent