Четвер, 26 листопада 2020 12:22

Навчання математиці в режимі онлайн

У сучасних умовах ми все частіше маємо навчатися та навчати дистанційно. Така робота потребує ретельної підготовки та відповідальності як для вчителів, так і для учнів, а без наявності необхідних технічних засобів зв’язку та самоорганізації є взагалі неможливою. Дотримання простих правил усіма учасниками навчального процесу сприяє продуктивній, якісній роботі в режимі онлайн.

Найперше, варто звернути увагу на підготовку до заняття. Потрібно не лише виконати домашнє завдання, опрацювати необхідний теоретичний матеріал, а й заздалегідь підготувати все необхідне для уроку (підручник, робочий зошит, ручку, олівець, лінійку), перевірити роботу мікрофона та камери.

Не менш важливим є вчасний початок уроку. Слід пам'ятати, що запізнення на заняття скорочує час його проведення.

Під час уроку необхідно тримати камеру увімкненою. Цей факт не лише засвідчує присутність учнів та вчителя на занятті, а й допомагає більш якісно організувати роботу. Адже за допомогою простих жестів учні можуть, наприклад, повідомити вчителя про розуміння, сприйняття методів та прийомів розв’язування задач, що вивчаються на уроці. Вчитель, в свою чергу, може продемонструвати згоду, чи зауваження до почутого.

На відміну від камери, мікрофон учням варто вимикати. Включаємо його лише тоді, коли викликає вчитель для доповіді, відповіді на запитання, пояснень, обміну думками. Для коротких коментарів та питань найкраще використовувати чат. Щоб повідомити вчителя про бажання відповідати на запропоноване завдання, чи, навпаки, подати сигнал про прохання більш детально пояснити матеріал, що вивчається, доцільно користуватися функцією «піднятої руки».

Дотримання таких простих правил поведінки та етики спілкування є необхідною умовою для проведення урок у режимі онлайн.

Всі зазначені вище моменти є важливими при проведенні занять з будь-якого навчального предмету, зокрема й математики.

На сьогоднішній день застосування інформаційно-комунікаційних технологій навчання, програмного забезпечення урізноманітнює, удосконалює проведення уроків з математики в дистанційному режимі. Маємо відмітити наступні інструменти, які найчастіше використовують вчителі математики в режимі онлайн:

- програми Microsoft Office;

- редактор рівнянь ТЕХ (TEX equation editor);

- JAM-дошка (Jamboard);

- Google форми;

- Mathcad;

- GeoGebra;

- програмнізасоби Gran1, Gran-2D, Gran-3D;

- WEB-камера.

Використання програмних засобів урізноманітнює урок математики, зокрема, дає можливість показати досконало побудовані графіки функцій, що вивчаються, ілюстрації до геометричних задач. Але при цьому має демонструватися екран вчителя, що в свою чергу не дозволяє прослідкувати за тим, як сприймається учнями новий матеріал. Саме тому застосування програмних засобів для розв’язання задач протягом усього уроку не є доцільним. Варто не зволікати можливістю подання розв’язання вправ через WEB-камеру.

Якість уроку математики великою мірою залежить від якості інтернет зв’язку. Саме тому варто на сторінці курсу залишати повідомлення про завдання, які розглядались та виконувались на занятті, додавати опорні конспекти. Це дозволить учням у зручний для них час додатково опрацювати навчальний матеріал, методи та прийоми, які вивчались на уроці.

Ще однією перевагою навчання математики в дистанційному режимі є перевірка та коментування кожного завдання, яке учні виконують вдома самостійно, тобто консультування на відстані.

Маємо пам’ятати, що робота на онлайн-уроках, наполегливе, своєчасне та самостійне виконання запропонованих вчителем завдань, консультування на відстані дозволяє належним чином засвоїти навчальний матеріал під час дистанційного навчання.

Олена Чорненька, учителька математики