Вівторок, 17 листопада 2020 17:49

STEM-освіта – крок у майбутнє

Не секрет, що кожний учень, який навчається в ліцеї, має намір у майбутньому вступити до вишу. І це правильно. Але чи достатньо? Крім певної суми знань для складання ЗНО, які вимоги ставить сучасне суспільство до випускника школи ХХІ століття?

Насамперед, бути конкурентоспроможними на сучасному ринку праці: здатними й готовими до розв’язання комплексних задач (проблем), критичного мислення, творчості, когнітивної гнучкості, співпраці, управління, здійснення інноваційної діяльності.

Стрімкий розвиток IT-галузі, робототехніки, нанотехнологій зумовлює потребу в досвідчених фахівцях,  виникає гостра освітня потреба у якісному вивченні технічних дисциплін – математики, фізики, інженерії, програмування. Освіта повинна бути випереджувальною, відповідати тенденціям розвитку суспільства в майбутньому.

STEM-освіта визначає відповідний педагогічний процес (технологію) формування й розвитку розумово-пізнавальних і творчих якостей молоді, закладає основи для самореалізації успішної особистості і як фахівця, і як громадянина шляхом формування основних ключових компетентностей, окреслених у концепції «Нової української школи».

У цьому напрямку педагогічний колектив ліцею працює понад 4 роки. Впроваджує STEM-орієнтоване навчання в навчально-виховний процес шляхом використання інтеграції як провідного принципу STEM-освіти, що дозволяє здійснювати модернізацію методологічних засад, змісту, обсягу навчального матеріалу предметів природничо-математичного циклу, технологізацію процесу навчання та формування навчальних компетентностей якісно нового рівня. Це сприяє кращій підготовці молоді до успішного працевлаштування та подальшої освіти, яка вимагає різних і технічно більш складних навичок, зокрема із застосуванням математичних знань і наукових понять.

Однією з форм STEM-навчання в ліцеї є інтегровані бінарні заняття, які спрямовані на встановлення міжпредметних зв’язків, що сприяють формуванню в учнів цілісного, системного світогляду, актуалізації особистісного ставлення до питань, що розглядаються на занятті. Інтегровані заняття проводяться шляхом об’єднання схожої тематики кількох навчальних предметів – біології і хімії, математики та інформатики тощо.

Залучаємо учнів до практичної діяльності в ліцеї, розширюємо діапазон організаційних форм, методів навчання, способів навчальної взаємодії, надаємо пріоритет засвоєнню навчального матеріалу у процесі екскурсій, квестів, конкурсів, фестивалів, практикумів тощо.

Одним із ефективних засобів формування навчальних компетентностей є дослідно- проєктна діяльність. Залучаємо учнів до участіу конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт Малої академії наук. Це дозволить сформувати в ліцеїстів найважливіші характеристики, які визначають компетентного фахівця:

- уміння побачити проблему;

- уміння побачити в проблемі якомога більше можливих сторін і зв'язків;

- уміння сформулювати дослідницьке запитання і шляхи його вирішення;

- гнучкість як уміння зрозуміти нову точку зору і стійкість у відстоюванні своєї позиції;

- оригінальність, відхід від шаблону;

- здатність до перегруповування ідей та зв'язків;

- здатність до абстрагування або аналізу;

- здатність до конкретизації або синтезу;

- відчуття гармонії в організації ідеї.

У статті окреслено лише деякі шляхи реалізації STEM-навчання, які використовує колектив ліцею. Утілення  STEM можливе лише спільними зусиллями усіх учасників освітнього процесу: батьків, учнів і вчителів.

Саме такий комплекс ідей і праці учасників освітнього процесу активно діє у нашому ліцеї, що допоможе на високому рівні підготувати випускників до життя в оновленому суспільстві.

учитель біології і екології Кузьменко Г. П.