Понеділок, 16 листопада 2020 09:44

Мала академія наук – крок до великої науки

Допитливість, мабуть, одна з найважливіших рис характеру людини. Вона є невід’ємною складовою геніальності. Леонардо да Вінчі, Галілео Галілей, Ісаак Ньютон, Чарльз Дарвін, Луї Пастер, Ілля Мечников, Микола Вавилов, Феодосій Добжанський… Ці дослідники досягли видатних висот у науці, залишили нетлінний слід у різних галузях знань людства, а їх теорії, здобутки та передбачення й досі не втратили свого значення, спрямовують прогрес людського суспільства. Але їх досягнення завдячують перш за все їх допитливості та кропіткій щоденній праці.

З метою здійснення організаційно-методичного керівництва дослідницько-експериментальною діяльністю учнів було створено Національний центр «Мала академія наук України» Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України, на яку покладено функцію пошуку і підтримки обдарованих дітей. Щороку НЦ «МАН» проводить і реалізує десятки масштабних науково-освітніх проєктів і заходів для обдарованої учнівської молоді та педагогів, таких як: «Відкрита освітня лабораторія», Всеукраїнські літні наукові профільні школи, Дитяча академія «Футурум», «Destination Imagination» в Україні, Всеукраїнські наукові мобільні студії, виставка-конкурс молодіжних інноваційних проектів «Майбутнє України» тощо. Але найвидатнішою подією став щорічний Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН, у якому традиційно беруть участь і учні нашого міського ліцею.

За останні п’ятнадцять років у Ніжинському ліцеї сформувався потужний колектив вчителів, які активно залучають обдаровану молодь до науково-дослідницької роботи. Допитливі ліцеїсти під керівництвом таких досвідчених науковців Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя як Шевчук О.Г., Гавій В.М., Москаленко О.В., Овчинникова Т.А., Желіба О.В., Лобань Л.О., Лисенко Г.М., Кедров Б.Ю. неодноразово виборювали призові місця на ІІ (обласному етапі) та ІІІ (всеукраїнському етапі) Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Вражаючим є і перелік секцій, в яких приймають участь молоді науковці. Це «Астрономія та астрофізика», «Теоретична фізика», «Математика», «Археологія», «Етнологія», «Хімія», «Загальна біологія», «Екологія», «Ботаніка і зоологія», «Лісознавство», «Агрономія», і навіть «Медицина».

Участь у цьому конкурсі – це важке випробування. Але для учнів ліцею створені всі умови: до їх послуг сучасні науково-дослідні лабораторії університету, дружній колектив студентів, разом з якими ліцеїсти досить часто виконують свої дослідницькі проєкти, безкоштовний доступ до міжнародних наукометричних баз даних «Web of Science» та «Scopus», тощо.

Деяких учнів настільки захоплює процес пізнання нового, що вони беруть участь у конкурсі щороку або в роботі кількох секцій , випробуючи свої сили та долучаючись до вирішення наукових проблем сучасності. Це, наприклад, Боришкевич Олександра (2013 р., секція «Хімія» і 2014 р., секція «Екологія»), Синяк Аліна (2017 р., секція «Екологія», 2018 р., секція «Медицина»), Гавій Тетяна (2017 р. – секція «Агрономія» та секція «Загальна біологія»).

Знання та навички, які отримують ліцеїсти під час виконання своїх дослідницьких робіт, дозволяють їм успішно вчитись у престижних ВНЗ, продовжувати свої наукові пошуки, ставати провідними фахівцями у різних галузях науки, створювати нові теорії та робити непересічні відкриття.

«Чому?» і «як?» – ці два простеньких питання є основою багатьох відкриттів та наукових теорій. Пошук відповідей на них – дивовижна подорож у світ цікавого та невідомого. Подорож до великої науки. І розпочати цю подорож може кожний допитливий учень…

Вчитель біології і екології Б.Ю. Кедров