Четвер, 12 листопада 2020 15:50

Сучасний урок української мови в умовах дистанційного навчання

На сьогодні дистанційне навчання стало провідною діяльністю освітнього процесу. Відповідно це зумовлює потребу в організації ефективних, змістовних та цікавих уроків. Українська мова є одним із обов’язкових та найголовніших предметів вивчення в загальноосвітній школі, а також найпершим у зовнішньому незалежному оцінюванні. Звичайно, жодна дистанційна форма не може замінити «живого» процесу спілкування, але завдяки правильно підібраним формам та методам роботи може бути результативною. А для цього вчитель повинен постійно самовдосконалюватися та вчитися максимально використовувати всі можливості інформаційних технологій, які можуть зробити процес навчання ефективним та цікавим.

Саме таку мету я ставлю перед собою під час проведення уроків української мови в режимі онлайн. Організація і проведення дистанційних занять вимагає кропіткої роботи, оскільки моїм першочерговим завданням, як учителя, є якісна підготовка учнів до успішного складання ЗНО. Тому, плануючи урок, намагаюся знайти всі можливі електронні ресурси, які б сприяли досягненню поставленої мети. Серед таких ефективним у використанні є сайт zno.osvita.ua, який містить тестові завдання усіх сесій ЗНО з української мови за попередні роки. Використання цього ресурсу значно полегшує роботу вчителю, оскільки не потребує часу для набору тестів та їх паперового друку. Дітям достатньо надіслати посилання, за яким вони швидко й легко можуть в онлайн-режимі виконувати та аналізувати тестові завдання.

Урок української мови не можливий без відеозв’язку, оскільки діти повинні слухати пояснення вчителя, ставити запитання, коментувати виконання вправ тощо. Для цього необхідне використання певної інтернет-платформи. У своїй діяльності я здійснюю проведення уроків української мови на платформі G-SuiteforEducation, яка дозволяє використання різноманітних інструментів та функцій, за допомогою яких можна ефективно організувати кожен етап уроку. Зокрема, з метою мотивації до вивчення теми, а також під час пояснення нового матеріалу використовую функцію демонстрування екрану, яка дає можливість показати дітям короткий відеоролик (експрес-урок  О. Авраменка, «ЗНО на 200» тощо), презентацію, текстовий документ, будь-яку ілюстрацію або таблицю.

Платформа G-SuiteforEducation дозволяє також ефективно організувати самостійні та контрольні роботи. Під час заняття учням у їхній гугл-клас можна прикріпити заздалегідь створений текстовий документ із відповідними вправами, які діти можуть виконувати колективно з коментарями та поясненням учителя, або ж самостійно. З метою об’єктивності оцінювання самостійних та контрольних робіт можна встановити часові обмеження для виконання.

Оскільки провідним методом у підготовці до ЗНО з української мови є тестування, то можливості платформи G-Suite forEducation дають змогу шляхом Google-форм створювати тестові завдання різного характеру (з  правильною відповіддю, на встановлення відповідності, заповнення пропусків).

Крім того, провідною метою уроку української мови є покращення грамотності учнів. Для цього в практиці роботи використовую онлайн-тренажер з правопису української мови за посиланням https://webpen.com.ua/. Він є досить зручним ресурсом для вивчення та засвоєння важких для сприймання правил, а також містить велику кількістю завдань для самоперевірки. Усі правила супроводжуються відеоуроками, а також численними онлайн-вправами. Якщо виникають труднощі з вибором правильного варіанта, можна натиснути кнопку «Підказка», і одразу запропонують відповідне правило. Кількість спроб не обмежена, постійно додаються нові завдання.

Із метою перевірки грамотності учнів, крім тестових завдань, використовую також проведення аудіодиктантів.

Звичайно, що всі вище названі форми роботи не є вичерпними у проведенні дистанційного уроку української мови. І саме тому це стимулює до самоосвіти та пошуку ще ефективніших методів, оскільки сучасний педагог має бути кваліфікованим учителем, який, як очно, так і дистанційно, зміг би організувати та забезпечити ефективний процес навчання.

Лепьошкіна Оксана Вікторівна, учитель української мови