Середа, 11 листопада 2020 09:37

Проєктна діяльність на уроках української мови

Одноманітність правил, виконання типових завдань інколи призводить до зниження інтересу під час вивчення української мови, тому виникає потреба в організації таких форм роботи, які б змотивували учнів покращувати свою грамотність. З цією метою на уроках української мови ефективним та доцільним може стати виконання різноманітних проєктів, спрямованих на розвиток критичного мислення; формування навичок роботи з інформацією (учні добирають потрібну інформацію, аналізують та систематизують її); виконання пізнавальних і творчих завдань у співпраці.

Використовуючи метод проєктів у роботі зі старшокласниками, у практиці своєї діяльності намагаюся формулювати теми, орієнтуючись на те, щоб вони були цікавими учням для виконання, а також забезпечували результативність та мотивували до вивчення української мови.

Зокрема, кожен підліток цікавиться різноманітними напрямами в музиці, має своїх кумирів. Пісні улюблених виконавців постійно є «на слуху». Відповідно, тексти пісень, окремі слова з них активно входять в мовлення сучасної молоді. Та чи кожне слово в музичних творах є правильним? З метою дослідження лексичної нормативності текстів сучасних виконавців, а також правомірності мовних порушень пропоную учням проєкт «Порушення мовних норм у піснях українських виконавців».

Крім цікавої сучасної музики, молодь активно стежить за розвитком кінематографу й намагається переглянути новинки світового кіно. Але так, чи інакше, під час вибору кінострічки для перегляду у першу чергу звертається увага на назву. З метою дослідження відповідності перекладу іноземних фільмів українською пропоную для виконання проєкт «Фільми, назви яких зазнали порушення норм перекладу».

Окрім музики та кіно, дозвілля сучасного підлітка проходить у соцмережах. Саме там вони обговорюють певні теми, знайомляться, дискутують, тобто живуть віртуальним життям, яке можливе в онлайн-просторі лише завдяки мові. Дослідити віртуальну мову спілкування пропоную, уклавши «Словничок неологізмів мови соціальних мереж».

З метою збагачення лексичного складу, а також розвитку культури мовлення цікавими для виконання є: «Календар фразеологічних секретів», «Електронна збірка фразеологічних загадок», проєкт «Мовні ляпи у рекламних вивісках та оголошеннях», «Найновіші українські відповідники».

Серед ліцеїстів завжди є учні, які в майбутньому мріють стати відомими журналістами, редакторами, фотохудожниками. Перші спроби у цій сфері діти змогли зробити, виконуючи колективний проєкт «ЛіцЕра» під керівництвом Лепьошкіної Оксани Вікторівни та Бурльової Марини Сергіївни, який був присвячений 25-річчю ліцею.

Кожна із вище названих тем була реалізована та мала ефективний вплив у покращенні результатів навчання на уроках словесності.

Отже, проєктна діяльність – це лише один із можливих шляхів удосконалення уроків української мови, покликаний сприяти підвищенню грамотності учнів, урізноманітнити традиційні форми навчання і, разом з тим, полегшити підготовку до ЗНО.

Бурльова Марина Сергіївна, учитель української мови