Понеділок, 09 листопада 2020 15:55

Ефективна підготовка до ЗНО з історії України: лайфхаки для старшокласників

Мрія кожного учня – отримати найбільшу кількіть балів на ЗНО.

ЗНО з історії України – це тест, який вміщує в собі теми зі шкільної програми за період 7-11 класу.

На виконання завдань учням відведено 150 хвилин.

60 завдань розділені на дві частини:

1. Історія України XX – початку XXI століття;

2. Історія України від найдавніших часів до кінця XIX століття.

В тестовому зошиті є завдання таких форм:

• визначення однієї правильної відповіді;

• на встановлення відповідності;

• на встановлення правильної послідовності;

• з вибором трьох правильних відповідей із семи варіантів.

Найбільше балів можна отримати за завдання на встановлення відповідності – 4 бали.

Головне у процесі підготовки до ЗНО з історії України– системність. Зверніть увагу на програму ЗНО з історії України, яку затвердило Міністерство освіти і науки України (наказ № 696 від 26.06.2018).

Вона містить 32 теми. Ви повинні розподілити свій час так, щоб не лише повторити матеріал, описаний у темах, але й залишити час на повторення.

Перед тим, як почати готуватись, оцініть свій рівень знань, пройдіть тестування в Інтернеті. Наразі доступно багато тестових ресурсів онлайн. Так ви зрозумієте пробіли у своїх знаннях. Можна пройти тести за минулі роки.      Бажано займатися щотижня по 4 години, розподіливши їх, скажімо, на два дні. Взагалі, час, витрачений на підготовку до зно з історії, залежить від рівня знань учня та розвитку пам’яті. Тому час може бути збільшено.

Під час підготовки бажано користуватися різними джерелами інформації: посібниками, аудіозаписами, картами, документами, візуальними джерелами, переглядати документальні фільми. Потрібно розуміти, що необхідно запам’ятати не лише фактаж, але і орієнтуватись у картах, вміти коментувати документи, карикатури, знати портрети, фото історичних діячів, репродукції картин, зображення храмів, споруд.

Складним моментом є запам’ятовування великої кількості дат. Тому раджу після вивчення теми виписувати основні дати у окремий зошит, створити таблиці з роками правління князів, гетьманів. Таблиці бажано роздрукувати і розмістити у своїй кімнаті на стінах, час від часу проглядати їх. Навіть якщо ви забудете деякі дати, можна згадати роки правління історичного діяча і зорієнтуватись у епосі.

Старайтесь не зазубрювати матеріал. Дивіться на епоху як на фільм чи історичний роман. Уявляйте себе сучасниками подій, які ви розглядаєте. Це дозволить зануритися у минуле, зрозуміти проблеми людей, які жили в той чи інший період, основні процеси розвитку.

Намагайтесь час від часу повторювати вивчений матеріал. Це дозволить закріпити його у шухлядках вашої довготривалої пам’яті.

Під час аналізу документу знаходьте ключові слова, які допоможуть зрозуміти суть, читайте уважно, адже якийсь упущений момент поверне вашу думку у інше русло.

Під час ознайомлення з біографіями історичних персоналій у посібниках олівцем виділяйте ключові слова, основні віхи життя діяча. Розвинена зорова пам'ять не раз вам допоможе.

Презентації з візуальними джерелами, пам’ятками архітектури, портретами та фото історичних діячів, які ви можете завантажити на сайті УЦОЯО, бажано «скинути» на ваші мобільні телефони. Так ви зможете учити їх у період, коли їдете у транспорті, чи десь очікуєте. Витрачайте час з користю.

Після повторення кожної теми обов’язково розв’язуйте тести. Тестові завдання з минулих ЗНО з історії України систематизовані по темах на сайті УЦОЯО. Цей та інші ресурси дозволять вам перевірити та закріпити свої знання. Запам’ятайте, чим більше тестів ви розв’яжете, тим успішніше складете ЗНО з історії України.

Не забувайте про уроки з історії України. Учителі ліцею надають системні знання, тому якісна підготовка домашнього завдання – це ваш вклад в успішну результативність на ЗНО. Як казав відомий педагог Василь Сухомлинський: «Хоча б над тобою було сто учителів – вони будуть безсилі, якщо ти не зможеш сам змусити себе до праці і сам вимагати її від себе». Тому вірте у свої сили і будьте працелюбними! Успіхів у складанні ЗНО з історії України!

Учитель історії ліцею Вікторія Диченко