Вівторок, 06 жовтня 2020 19:47

ФОРМУВАННЯ STEM-СЕРЕДОВИЩА В ЛІЦЕЇ

Відповідно до Програми дослідно-ескпериментальної роботи (наказ Міністерства освіти і науки України від 17.05.2017 р. №708, тема експериментальної роботи «Науково-методичні засади створення та функціонування Всеукраїнського науково-методичного віртуального STEM-центру») наш заклад бере активну участь у різноманітних STEM-проєктах, проводить безліч заходів як з учнями, так і з колегами, ділиться досвідом не лише на рівні міста, а й поза межами області.

Тож засідання голів методичних обʼєднань, яке відбулося вчора, було черговим етапом в дослідній роботі ліцею. Педагоги обговорювали питання «Формування STEM-середовища в ліцеї».

Запрошуємо до нашого спілкування.

Диченко Вікторія Володимирівна,  голова методичного обʼєднання історії та суспільствознавчих дисциплін:

– Наша кафедра формує освітнє STEM -середовище: учні працюють у Google-класах, отримують завдання опрацювати компʼютерні презентації, виконують завдання з уривками відео сервісу you tube,  опрацьовують удома та на ліцейських  заняттях тестові завдання в google формі, пишуть історичні есе. Учитель Желіба О.В. створює відеоуроки, які можна переглянути в You tube.

Кузьменко Ганна Павлівна,  голова методичного обʼєднання природничих дисциплін:

– Учителі природничих дисциплін формують освітнє STEM-середовище як на заняттях, так і в позаурочний час. Застосовуємо форми й методи «перевернутого навчання». Заняття спрямовуємо на розвиток особистості через формування компетентностей, природничо-наукової картини світу, світоглядних позицій і життєвих цінностей. Розвиваємо критичне мислення учнів шляхом аналізу й синтезу отриманих знань. Вчимо застосовувати отримані знання для вирішення життєвих ситуацій. Здійснюємо трансдисциплінарний підхід до навчання на основі інтеграції знань учнів з біології й математики, фізики, географії, хімії, інформатики.

Даньшина Тетяна Михайлівна,  голова методичного обʼєднання вчителів української філології та зарубіжної літератури:

– Застосовуємо дослідницький метод навчання на уроках і в позаурочний час (МАН). Проєктна діяльність створює умови для творчого саморозвитку та самореалізації учнів,формує їх мовленнєві, соціокультурні та інформаційні компетентності. На уроках літератури учні застосовують на практиці знання,  отримані на уроках правознавства, історії, української мови, інформатики, мистецтва.

Симан Світлана Михайлівна,  голова методичного обʼєднання класних керівників:

– Нині особливого значення набули вміння дитини презентувати власні досягнення та практичні доробки. Активізувати таку діяльність можна  шляхом залучення ліцеїстів до виконання STEM-проєктів творчого спрямування в електронному форматі, зокрема – відеороликів. Результатом такої колективної діяльності стало розроблення й технічна реалізація різних проєктів. Наприклад, створення класних куточків в електронному форматі. У них засобами сучасних комп’ютерних технологій відображені особливості освітнього процесу та позакласного життя ліцеїстів.

Кіндєєв Павло Вікторович,  голова методичного обʼєднання вчителів математики, фізики та інформатики:

– Упровадження STEM на уроках математики здійснюється у формі наскрізного навчання. Застосування ІКТ математичного призначення є невідʼємною складовою для організації дослідницької роботи учнів. Зокрема, динамічне геометричне середовище програми GeoGebra використовуємо для побудови графіків функцій, дослідження їх властивостей, встановлення правил перетворення графіків функцій. Однією із STEM-технологій навчання математики є використання прикладних задач. Це можуть бути задачі з фізичним, геометричним, економічним змістом, задачі на пошук оптимального розвʼязку та ін.

STEM-освітнє середовище формується й на уроках фізики за рахунок інтегрованого вивчення споріднених тем або розгляду фізичних явищ з позицій споріднених наук. Це формує основні, природничо-наукові та предметні компетентності. Метод навчальних проєктів теж дає можливість інтегрованого підходу до опису явищ та процесів. На уроках розглядаємо можливі узагальнення формул для опису споріднених процесів, це інтегрує аналітичні закономірності. Наприклад, рівнозмінний рух розглядаємо як динаміку зміни особин у популяції, рівнозмінний наростанню інтенсивності сигналу та його фізіологічне відчуття.

Завдання практичних робіт з інформатики підбираємо так, щоб у них були зв’язки з фізикою, хімією, географією, біологією. Під час проведення уроків з інформатики використовуємо актуальні інтернет-сервіси.

Кресан Надія Петрівна,  голова методичного обʼєднання вчителів іноземної філології:

– Учителі кафедри іноземних мов активно працюють над формуванням освітнього STEM-середовища в ліцеї. Використання вебсервісів Padlet, Quirrlet допомагають у створенні інтерактивних лексичних вправ, цікавих вікторин та батлів. Учні із задоволенням працюють в Animatocom для монтування відео. Учителі використовують електронні словники для тлумачення термінології, що забезпечує між предметні звʼязки.

Як бачимо, у ліцеї сформоване освітнє STEM-середовище, що сприяє набуттю нових навичок, потрібних учням ХХІ століття. Учителі ліцею постійно працюють над своїм самовдосконаленням, вивчають досвід інших закладів, обговорюють проблеми та окреслюють перспективи розвитку закладу в цьому напрямку.

Шановні колеги, батьки, учні, долучайтеся до обговорення результатів нашого засідання, будемо щиро вдячні за слушні поради.

Заступник директора Л.І.Коткова

Галерея зображень