Вівторок, 30 червня 2020 15:34

СТЕРЕЖІТЬСЯ СОНЯЧНОГО УДАРУ

Розпочалася літня спека. Тому для багатьох відпочинок на морі, на річці чи ставку стає панацеєю у вирішенні проблеми «боротьби» зі спекою. Але тут нас чекає нова небезпека – це тепловий або сонячний удар.

Тепловий удар – виникає в результаті сильного перегріву організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі в організмі.

Різновид теплового удару – сонячний удар, виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих сонячних променів. Голова перегрівається під прямими променями сонця, в результаті кровоносні судини розширюються, відбувається сильна притока крові до голови. При сонячному ударі, насамперед, страждає нервова система.

Часто сонячний удар прирівнюють до теплового, тому що у них схожі симптоми і прояви, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші і необхідно більше часу для відновлення організму.

Тепловий і сонячний удари супроводжуються сильним головним болем, запамороченням, загальною слабкістю, зблідненням, сповільненням рухів. У такому стані можлива нудота, блювання, короткочасна втрата свідомості, підвищення температури тіла до +40-+41°С. При подальшому впливі високої температури шкіра обличчя й губ синіє, посилюється задишка.

Пульс стає слабким і може зовсім зникнути. З’являється занепокоєння, марення, галюцинації та судороги. Якщо у людини з'явились ознаки перегрівання, необхідно одразу ж викликати лікаря. Людину, що отримала тепловий чи сонячний удар, потрібно покласти у прохолодне місце, підійняти її голову, розстебнути одяг. Для збільшення тепловіддачі на лоб покласти холодний компрес і змочити одяг водою. Якщо людина не знепритомніла, корисно дати їй міцний холодний чай, холодну воду. Якщо почнеться блювота  – переверніть постраждалого на бік, щоб він не захлинувся блювотними масами.

У випадку зупинки дихання і серцевої діяльності необхідно до прибуття лікаря почати масаж серця і штучну вентиляцію легенів.

Людям, що перенесли сонячний удар, лікарі рекомендують постільний режим. Нехтувати ним не варто, тому що на відновлення біохімічних реакцій і нормальної діяльності нервової і серцево-судинної систем потрібен час.

Перегрів гірше переноситься літніми людьми та дітьми, бо у перших природна терморегуляція організму вже слабка, а у дітей ще недосконала. У групі ризику також перебувають люди, які страждають хронічними захворюваннями: гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, люди з надмірною вагою.

Щоб уберегтися від сонячного удару потрібно:

• уникати фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця з 11.00 до 16.00;
  • слід захищатися від сонця, надівши головний убір, або скористатися парасолькою;
  • носити одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон);
  • не перебувати на сонці в період його підвищеної активності;
  • пити велику кількість рідини (1,5-2 л на день), добре втамовують спрагу морс, квас і особливо гарячий чай;
  • слід уникати переїдання;
  • не вживати алкоголь;
  • відкривати вікна, використовувати вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в приміщеннях;

ГАРНОГО ВІДПОЧИНКУ!

Відділ з питань НС та ЦЗН