• Новини
  • Якщо не можеш змінити ситуацію - зміни своє ставлення до неї, або Як пережити карантин
Середа, 08 квітня 2020 10:44

Наше життя складається з безлічі ситуацій. Вони різні - приємні й не дуже. Але кожна з них дається нам для певного досвіду. Значна їх кількість підконтрольна нам, та є ті, вплив людини на які досить обмежений. Приклад тому - карантин, явище, яке чітко ставить нас перед фактом свого безумовного існування в певний момент. Тож усе, що залишається людині, - навчитися  жити та ефективно діяти в тимчасово заданих умовах.

27 березня 2020 року відбувся вебінар на тему «Ми разом: психологічна підтримка учнівської молоді та педагогічних працівників під час карантину» (посилання на вебінар  https://youtu.be/cCfKfJbC_vE). Його провела Лапа Оксана Вікторівна, кандидат педагогічних наук, науковий співробітник лабораторії зарубіжних систем професійної освіти і навчання Інституту професійно-технічної освіти НАПН України. Під час свого виступу Оксана Вікторівна поділилася дуже актуальною та корисною інформацією, яку ми узагальнили в 10 тезах.
1. Життя людини в період карантину
й після нього має базуватися на 3 "китах": здоровя, гігієна, режим. Під здоровям автор має на увазі контроль фізичного самопочуття. Гігієна повинна бути не тільки санітарною (наприклад, миття рук), а й психологічною (спілкування з позитивними людьми, фільтрування потоку інформації й т.д.). Режим передбачає чіткий розподіл часу, де мають бути години для роботи, для відпочинку, для перебування наодинці з собою й для сну.
2. Інформаційна гігієна. Запобігти виникненню паніки допоможе                 уникнення інформаційних фейків та сприймання лише об’єктивної, правдивої інформації. Отримати її можна на сайті Міністерства охорони здоро
в’я. Корисним стане й Український курс на платформі Prometheus "Коронавірусна інфекція: факти проти паніки" (посилання на курс https://youtu.be/2Tsv-xoBzx8).
3. Спочатку власне психічне та психологічне здоров
я, і тільки потім допомога іншим. Лише щаслива людина може зробити щасливими інших:)
4. Емоціям і почуттям - ТАК!     І не тільки позитивним. Тривожитися, боятися, сумувати, злитися в умовах дискомфорт
у - це НОРМАЛЬНО. Не подавлюйте ці емоції, конструктивно проявляйте їх (у проговорюванні, у фізичних вправах і т.д.), аби в подальшому вони не проявилися у вигляді психосоматики (проблем із фізичним здоровям на психологічному підґрунті).
5. Психологічні захисні механізми
.У незвичайних, незручних для людини ситуаціях вмикаються реакції захисту, які  допомагають пережити стресові ситуації. Приклади таких механізмів: сублімація, або заміщення - актуальні емоції та почуття втілюються в ігри, творчість, спортивні заняття; заперечення зовнішньої реальності -  "Коронавірусу не існує!";  альтруїзм – допомагаючи, заспокоюючи інших, ми самі отримуємо допомогу; свідоме чи підсвідоме відкладання роздумів про щось погане - "Сьогодні я буду діяти відповідно до ситуації, яка склалася саме сьогодні, а про завтра я подумаю саме завтра; гумор як своєрідний метод зняття напруги.
6. Ресурсність. Щоб конструктивно пережити певну ситуацію, дуже важливо аналізувати "Що я роблю?", "Про що думаю в цій ситуації?", "Які ресурси в мене є для подолання ситуації?". Щодня наповнюйте себе ресурсами, що дають вам сили (заняття улюбленою справою, спілкування з людьми, які вселяють віру в краще та ін.).
7. Злагоджений сімейний механізм. Перебуваючи 24/7 усією родиною на одній території, необхідно: узгодити графіки роботи та відпочинку (спільного та наодинці з собою) кожного члена сім’ї відповідно до його біоритму, проговорювати свої побажання вголос, а не мовчазними образами,  наповнювати один одного повагою, підтримкою, довірою, розумінням, вірою, любов’ю.
8. Обговорення актуальної теми "Коронавірус" має відбуватися відповідно до віку. Маленьким дітям подається загальна інформація без зайвих деталей. Із підлітками треба з
ясувати, що саме їх тривожить у цій ситуації та надати їм ресурс. Так ЮНІСЕФ розробив 6 стратегій для підлітків, які стикаються з новою (тимчасовою) нормою життя  (https://www.unicef.org/ukraine/).
Юнакам, які позиціонують  себе як дорослі, варто дати якусь відповідальну роботу, певний обов
язок (догляд за молодшими, допомога батькам). Спільним для всіх вікових категорій є переконання родини в тому, що всі в безпеці, адже дотримуються встановлених правил карантину.

8. У разі виникнення тривожних реакцій, пов’язаних із карантином, використовуйте дихальні практики, фізичні вправи, самонавіювання. Якщо ж для вашого життя існує реальна загроза (насильницькі тенденції), негайно звертайтеся по допомогу. Національна гаряча лінія з попередження

домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації «ЛаСтрада – Україна» працює у звичайному режимі – безкоштовно, анонімно, конфіденційно. Звернутися за допомогою можна за номерами: 0-800-500-335 (зі стаціонарних) або 116-123 (з мобільних телефонів)

9. Не робіть остаточних висновків. Карантин - це тимчасова норма життя!
10. Шукайте в усьому можливості. Сучасна ситуація - можливість розширити та вдосконалити свої компетентності за допомогою навчання на різних онлайн-платформах, краще пізнати своїх рідних, зайнятися позитивним самоаналізом.
Тож змінюймо своє ставлення до карантину, підтримуймо один одного й разом ми обов’язково вийдемо на новий щасливий і здоровий START!

P.S. Переглянути повну версію вебінару ви можете за посиланням https://youtu.be/cCfKfJbC_vE

Психолог ліцею Світлана Солдатенко

Прочитано 1973 разів