П'ятниця, 13 грудня 2019 19:27

ВІЛ-інфекція. Як залишатися на території безпеки

(1 Голосувати)

Сьогодні Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-інфікованих людей. Кожен сотий громадянин у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ. Чернігівська область, на жаль, має високий рівень поширеності цієї хвороби.

З метою підвищення рівня знань щодо існуючої проблеми в Україні було організовано  місячник «Через обізнаність населення до подолання епідемії ВІЛ/СНІДу». Відповідно до цього в  ліцеї було сплановано ряд заходів, а саме: профілактичний інтерактив «Територія безпеки» (психолог ліцею Солдатенко Світлана Володимирівна та члени психологічного гуртка «Рівний-рівному»), зустріч із психологом поліклінічного відділення НЦМЛ Власенко Оксаною Миколаївною, лікарем-гінекологом Ніжинської жіночої консультації Петренко Аллою Володимирівною.

Під час проведення профілактичного інтерактивну «Територія безпеки» ліцеїсти пригадали, що таке ВІЛ/СНІД, ознайомилися з етапами розвитку ВІЛ-інфекції в Україні, учні зруйнували міфи стосовно поширення ВІЛ та повторили основні шляхи, якими відбувається зараження,  а саме: через кров (переливання крові, що містить ВІЛ-інфекцію, при повторному використанні предметів, що порушують цілісність шкірних покривів і якими перед цим користувалася ВІЛ-інфікована людина), через незахищені статеві стосунки з ВІЛ-інфікованою людиною (без використання презервативів), від матері до дитини (приблизно в 20 %). Ліцеїсти мали змогу побачити  «картину» та етапи прогресування  захворювання в організмі людини. Учні дізналися й про те, що в Україні існує кримінальна відповідальність за навмисне зараження ВІЛ та розголошення медпрацівниками статусу ВІЛ-інфікованої людини.

Психолог поліклінічного відділення НЦМЛ Оксана Василівна продемонструвала пізнавальні тематичні відео та розповіла про особливості роботи кабінету Довіри в поліклініці, куди можна звернутися для профілактики чи в разі підозри інфікування. Діти ставили питання та отримували кваліфіковані відповіді на них. Оксана Василівна підготувала багато наочного та роздаткового матеріалу, який буде нагадуванням для всіх про актуальність обговорюваної теми.

Оскільки одним із найпоширеніших шляхів зараження ВІЛ є статевий шлях, то з метою просвітницької роботи з цього питання до ліцею було запрошено лікаря-гінеколога Ніжинської жіночої консультації Петренко Аллу Володимирівну. Попередньо учні анонімно сформулювали питання, які найбільше їх цікавили. Алла Володимирівна дала змістовну відповідь на кожне, розповіла багато цікавої та корисної інформації щодо міжстатевих стосунків, наголосила на небезпеках, які можуть підстерігати молодь, зокрема ймовірності зараження ВІЛ.  Також лікар дала багато цінних порад щодо збереження здоров’я молоді.

Підсумком місячника профілактики ВІЛ/СНІДу став меседж «Кожен із нас має берегти своє здоров’я, аби завжди залишатися на території безпеки!» Необхідною є й систематична перевірка на ВІЛ-інфікування. Зробити це можна в міській поліклініці або інших спеціалізованих місцях. Також можна зателефонувати за номером телефону довіри з проблем ВІЛ/СНІДу (0 800 500 45 10, безкоштовно, цілодобово).

А ще люди мають пам’ятати, що жертвою ВІЛ-інфекції може стати будь-хто. Тож будьмо толерантними, борімося не з людьми, а з хворобою!

Світлана Солдатенко, психолог ліцею