Середа, 24 квітня 2019 08:57

Друга звітна конференція ЛНТ

23 березня 2019 року в ліцеї відбулася Друга звітна конференція учнів Ліцейського наукового товариства, на якій юні науковці представили свої нові відкриття. Серед робіт були надзвичайно цікаві теми з біології, екології, математики, історії.

Так, Степаненко Назар (природничий клас, науковий Керівник Кузьменко Л.П.) досліджував якість питної води, використовуючи метод біоіндикації. Несподіваними виявилися результати фізико-хімічного аналізу досліджуваної бутильованої води: вода марки «Аква-Няня» має найвищий вміст нітратів; вміст заліза не відповідає нормі у водах марок «Аква-Няня» та «Ясенівський»; у воді «Бонаква» є незначна кількість аміаку, який в нормі має бути відсутнім.

Про вплив синтетичних препаратів на фізіологічні процеси проростання насіння огірків сорту «Ніжинський» доповіла Сатарі Жасмін (природничий клас, науковий керівник Гавій В.М.).  Цікавими є дослідження ROST-концентрату та RIVAL. Наприклад, завдяки дії першого препарату відбувається прискорення біопроцесів на клітинному рівні, а також поліпшення обмін речовин, прискорюється поділ клітин і ріст рослини. При застосуванні другого препарату посилюється надходження поживних речовин в рослини, знижується ураженість рослин хворобами на 20-30%, прискорюються обмінні процеси в тканинах рослин.

Примушко Софія (природничий клас, науковий керівник Кедров Б.Ю.). представила морфологічні особливості будови нижньої щелепи миші хатньої MUS MUSCULUS L.  Так, уперше за допомогою методів геометричної морфометрії були вивчені особливості мінливості морфологічних ознак нижньої миші хатньої, що дало можливість зʼясувати індивідуальні, вікові та видові особливості форми та розмірів зубної кістки в представників цього виду з різних регіонів України.

Карпенко Юлія (лінгвістичний клас, науковий керівник Крапивʼянський С.М.). досліджувала повсякденне життя студентів історичного факультету ЧДПІ ім. Т.Г.Шевченка у 1985-1991 роках.  Надзвичайно ґрунтовно був представлений інформативний потенціал джерельної бази, проаналізовані основні тенденції повсякденного життя студентів доби «перебудови». Ученицею виявлено рівень ідеологічної за ангажованості та державного контролю за студентським життям на матеріалах спогадів колишніх студентів-істориків, визначено поширені серед студентства девіації та шляхи їх формування.

Салій Іван (лінгвістичний клас, науковий керівник Морозов О.С.). презентував дослідження про ніжинського мореплавця Юрія Лисянського  як етнографа. Присутні дізналися й про шлюп «Нева», яким керував капітан Ю.Лисянський, і про перші топографічні карти узбереж Аляски, островів Сітка та Кадьяк, про щоденникові записи мореплавця щодо корінних мешканців Північної Америки. Нині колекція Юрія Лисянського практично повністю зосереджена у Санкт-Петербурзькому етнографічному музеї та є найповнішим та найціннішим у науковому та історико-культурному значенні зібранням речей індіанців Аляск Але Ніжин теж долучається до зібрання цінних колекцій про діяльність свого земляка-мореплавця.

Головач Варвара (математичний клас, науковий керівник Симан С.М.). представила запрошеним наукову роботу про застосування ізопериметричних властивостей геометричних фігур.  Хоч властивості плоских фігур і були досліджені деякими вченими, усе ж заявлена проблема залишається й нині актуальною завдяки своєму практичному застосуванню. Наприклад, в архітектурному проектуванні так званого оптимального методу тісно повʼязане з постановкою і розвʼязуванням ізопериметричних задач. Тож учениця розрахувала оптимальні умови для плнування архітектурних споруд з метою ергономічних переваг, зменшення витрат на будівництво.

Після виступів як учні, так і вчителі ставили доповідачам запитання, а юні науковці-початківці давали глибокі змістовні відповіді.

Ліцеїсти знову продемонстрували своє прагнення до самовдосконалення, зросту та інтелектуального збагачення. Безперечно, учні, які так зацікавлено презентують науковий матеріал, у майбутньому стануть дослідниками. Побажаємо їм лише успіху на цій нелегкій ниві.

З повагою та вдячністю до учнів та наукових керівників – заступник директора Л.І.Коткова