Четвер, 21 лютого 2019 10:04

Наш STEM-досвід

STEM-освіту часто називають «навчанням навпаки». Чи затребувані нові підходи в українській системі освіти? Ми почали над цим задумуватися ще 2 роки тому, коли обирали тему експериментальної роботи закладу. Так, із травня 2017 року Ніжинський ліцей Ніжинської міської ради при НДУ ім.М.Гоголя працює над темою «Науково-методичні засади створення та функціонування Всеукраїнського науково-методичного віртуального STEM-центру». Нещодавно ми дізналися про саме лише поняття STEM, а нині вже можемо поділитися першими результатами роботи.

Так, 27 вересня 2017 року на базі ліцею відбулася зустріч з представниками НЦ МАН України: Чернецьким Ігорем Станіславовичем, завідувачем відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ МАН України, кандидатом педагогічних наук, Головою ВГО «Асоціація учителів фізики «Шлях освіти – ХХІ»; Поліхун Наталією Іванівною, провідним науковим співробітником Інституту обдарованої дитини АПН України та НЦ МАН України, кандидатом педагогічних наук. Ігор Станіславович провів майстер-клас із учителями ліцею та шкіл міста на тему «Цифровий вимірювальний комплекс як формувальний фактор STEM-орієнтованого освітнього середовища». Педагогам були представлені цифрові вимірювальні комплекси, які мають зацікавлювати учнів на уроках фізики, хімії, біології тощо. Наталія Іванівна провела з учнями ліцею та шкіл міста практичне заняття «Як стати Нобелівським лауреатом», на якому вихованці вчилися формулювати дослідницькі питання й сміливо дивитися в майбутнє.

У листопаді-грудні 2017 року було створено проект громадського бюджету, спрямований на модернізацію освіти нашого міста «STEM-освіта в загальноосвітніх навчальних закладах міста Ніжина як дієвий інструмент Нової української школи», й подано на голосування до Ніжинської міської ради. Проект ліцею переміг в конкурсі і заклад отримав 400 тис. грн. для створення STEM-кабінету.

Педагоги ліцею беруть участь у конкурсах, присвячених STEM-освіті. Так, учитель історії Клунко Р.Ю. посіла 3 місце в номінації «Підготовка кадрів та освіта дорослих» заходу «Краща STEM-публікація 2017».

08 травня 2018 року творча група вчителів та адміністрація закладу відвідали Національний центр «Мала академія наук України» (м. Київ) й обговорили з Чернецьким Ігорем Станіславовичем, завідувачем відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ «МАНУ», питання закупівлі обладнання для STEM-кабінету ліцею.

За цей навчальний рік у Ніжинському ліцеї Ніжинської міської ради при НДУ ім.М.Гоголя були проведені такі заходи зі STEM-спрямування:

-30 серпня 2018 року відбувся міський освітній серпневий форум «Назустріч Новій українській школі», на якому вчителі ліцею представили лайфхак «Світ потребує STEM».

-15  листопада 2018 року в Ніжинському ліцеї Ніжинської міської ради при НДУ ім. М. Гоголя відбувся звіт перед громадськістю щодо коштів, отриманих від міської влади на проект «STEM-освіта в загальноосвітніх навчальних закладах міста Ніжина як дієвий інструмент Нової української школи».

-22 листопада  2018 р. була проведена творча лабораторія «Крок у майбутнє» (про діяльність STEM-кабінету).

-10 січня 2019 року педагоги ліцею відвідали майстер-клас «STEM уроки в старшій школі» Оксани Буковської, директора Креативної міжнародної дитячої школи та освітнього центру «Insight» (м.Київ).

Упродовж року були створені творчі групи, до складу яких уходили голови ММО, які обговорювали діяльність колективу в цьому напрямі.

У ліцеї діє 3 гуртки STEM-спрямування: з робототехніки (керівник учитель інформатики Кіндєєв П.В.), фізики (керівник учитель фізики Закалюжний В.М.), астрономії (керівник учитель астрономії Шевчук О.Г.).

Цього тижня була проведена педагогічна рада «Від STEM до STEАM-освіти: світ інноваційних можливостей», на якій виступили директор ліцею Алєксєєнко С.Г. («STEM і STEАM-простір у межах експериментальної роботи закладу»), учитель математики Симан С.М. («Дидактичні умови впровадження STEАM-освіти в старшій школі»), учитель фізики Шевчук О.Г. («Формування банку трансдисциплінарних тем як етап у розбудові ліцейського STEM-простору»), заступник директора Коткова Л.І. («Наш STEM-досвід: перші успіхи й невдачі, перспективи»).

Попереду ще багато запланованого. Найближчим часом нас чекає два заходи: «Робототехніка як напрям STEM-освіти» для 9-класників міста та «STEM-квест у ліцеї» для учнів нашого закладу.

Усі активісти STEM-освіти констатують, що нема «універсальних рецептів щодо упровадження такого навчання». Тож ми пробуємо робити перші кроки, аналізуємо свою діяльність, робимо певні висновки.

Заступник директора Коткова Л.І.