Понеділок, 30 жовтня 2017 19:20

Розвиток обдарованості ліцеїстів – багатовекторна проблема

У кожній людині є сонце.

Тільки дайте йому світити.

Сократ

Педагоги ліцею пишаються кожним своїм вихованцем. Віра в здібності, неординарність, неповторність особистості дитини – незаперечна істина для вчителів нашого закладу, а сприяння інтелектуальному, творчому, духовному, фізичному розвитку вихованців – суть професії педагога.

Напередодні проведення міських предметних олімпіад особливо гостро для педагогічного колективу ліцею постали проблеми перевантаженості тих дітей, які готуються до участі в інтелектуальних змаганнях, підвищення ефективності роботи з обдарованими учнями. Ці питання були розглянуті на засіданні педагогічної ради  з теми «Шляхи модернізації роботи з обдарованими учнями ліцею», яка відбулася 24 жовтня 2017 року.

Кожна дитина повинна мати можливість реалізувати свій розумовий і творчий потенціал, перевірити власні знання. Такий простір відкривається перед ліцеїстами у формі різноманітних інтелектуальних змагань, предметних олімпіад тощо.

Актуальність вивчення іноземних мов у сучасному суспільстві є очевидною.  Роль навчальних конкурсів у розвитку комунікативної компетентності учнів розглянула у своєму виступі Світлана Іванівна Афанасова, учитель англійської мови. Педагог узагальнила результати участі ліцеїстів у Програмі обміну майбутніх лідерів (FLEX), Всеукраїнській грі з англійської мови «PUZZLE», повідомила про вподобання самих дітей, які ми,  педагоги, маємо завжди  брати до уваги.

Валентина Миколаївна Гавій, учитель біології, розглянула умови  організації наукових досліджень учнів у рамках роботи МАН України. Вона наголосила на винятковій ролі педагога-наставника, який не просто керує пошуковою роботою дітей, але й усіляко підтримує, мотивує, розвиває вихованців.

Значні здобутки та досвід у підготовці ліцеїстів до участі у Всеукраїнській олімпіаді з математики має  Тетяна Анатоліївна Овчинникова. Учитель  глибоко проаналізувала особливості такої роботи та проблеми, які постають перед педагогами та їх вихованцями. Для того, щоб забезпечити  ґрунтовну теоретичну й практичну підготовку учнів із різних розділів математики (не лише шкільного курсу), учителями використовуються крім традиційних занять-консультацій нові ресурси:  заняття влітку, дистанційне навчання з  обдарованими дітьми.

Справжнім «моментом істини» стало спілкування педагогів із ліцеїстами- учасниками олімпіад із різних дисциплін Іваном Литвинцем та Олександром Капленком,  учнями І та ІІ курсів математичного класу. Людмила Вікторівна Крапив’янська, заступник директора з навчально-виховної роботи ліцею, у розмові з дітьми з’ясувала їх позицію щодо ефективності тих чи інших форм роботи з підготовки до участі в олімпіадах. Надзвичайно цінними для педагогів стали озвучені ліцеїстами думки про механізми удосконалення такої роботи.

Існує думка про те, що найефективніший спосіб вирішення будь-якої проблеми – це її розгляд із різних сторін. Тому до питання вивчення особливостей підготовки учнів до олімпіад долучилася психолог ліцею Солдатенко Світлана Володимирівна. Психолог представила коллективу результати дослідження, проведенного серед ліцеїстів-другокурсників, які брали участь у предметних олімпіадах минулого року. Метою дослідження було визначення факторів, які допомагають або перешкоджають  ґрунтовній підготовці учнів та досягненню ними високих результатів.

Педагоги мали можливість ознайомитися з думкою ліцеїстів щодо можливостей та перспектив, які дає участь в олімпіадах, із досвідом підготовки з різних предметів. Увазі педагогів був представлений перелік визначених учнями факторів, які сприяють чи, навпаки, створюють перешкоди для повноцінної підготовки до олімпіадних  змагань. Ліцеїсти також висловили своє бачення того, що має включати якісна підготовка до олімпіад.

Після ознайомлення з результатами дослідження психолог запропонувала педагогам використати метод "мозкового штурму" як метод колективної інтелектуальної діяльності для генерування якомога більшої кількості ідей щодо проблеми підготовки ліцеїстів до участі в олімпіадах. Результатом творчої діяльності вчителів стало створення моделі педагогічного супроводу обдарованих учнів у період підготовки до Всеукраїнських олімпіад, яка, на їхню думку, допоможе ліцеїстам показати високий рівень навчальної підготовки й підкорити омріяні олімпи перемог.

Світлана Симан, учитель математики ліцею,

Світлана Солдатенко, психолог ліцею