• Новини
  • Формування граматичної компетенції як складова успішного опанування іноземної мови в рамках профільної освіти
Середа, 16 листопада 2022 09:45

(1 Голосувати)

Одним із пріоритетних завдань, які стоять перед сучасною освітою, є формування ключових компетенцій навчання. У вивченні іноземної мови актуальним є формування граматичної компетенції.

Граматична компетенція – це вміння грамотно будувати словосполучення і речення, правильно використовувати та узгоджувати часи, а також знання частин мови йпобудови речень різних типів.   Cформованість граматичної компетентності передбачає взаємодії таких компонентів: знання граматичної системи виучуваної іноземної мови; репродуктивні та рецептивні граматичні навички; вміння вживати граматичні структури у власному мовленні та аналізувати мовлення інших людей.

Звичайно ж, як і при формуванні інших компетенцій, при опануванні граматичних структур учні мають труднощі. Їх виникнення спричинено:

1) інтерференцією рідної мови;

2) наявністю/відсутністю певних граматичних явищ у рідній мові;

3) складністю граматичного явища, що обумовлено різноманітністю морфологічних форм, наявністю багатозначних і багатофункціональних явищ

(внутрішньомовна інтерференція);

4)  способом творення форми граматичних явищ.

Для формування граматичної компетенції використовують такі основні типи вправ:

1. Спрямовані на прийом або видачу інформації:

• рецептивні – вправи на впізнання, диференціацію, ідентифікацію, вибір за контекстом;

• репродуктивні –   учень відтворює повністю або зі змінами слово, речення, текст;

• рецептивно-репродуктивні– вправи на імітацію, підстановку, трансформацію, завершення поданого матеріалу;

• продуктивні – учень самостійно створює висловлювання різних рівнів (усні, письмові);

• рецептивно-продуктивні – учень спочатку сприймає, а потім репродукує інформацію повністю або частково.

2. Спрямовані на комунікативність:

• комунікативні – різні спеціально організовані форми спілкуванняіноземною мовою, що вивчається;

• умовно-комунікативні – передбачається в мовленнєвій діяльності здобувачів освіти в ситуативних умовах;

• деякі не комунікативні вправи різних видів  - вправи, де учні виконують дії з мовним матеріалом поза ситуацією мовлення, зосереджуючи увагу лише на формі.

Варто зауважити, що для ефективного формування граматичної компетенції при профільному вивченні іноземної мови важливо орієнтуватися на закономірності, принципи та правила засвоєння теоретичних знань, аспекти організації знань у мисленні й пам’яті людини, застосувати методи та прийоми розвитку пізнавальних здібностей учнів. Загалом формування мовленнєвих умінь неможливе без оволодіння мовним граматичним матеріалом.

учитель англійської мови

Вікторія Мохір