Субота, 18 квітня 2020 19:09

Символи Великодня

Оцініть матеріал!
(18 голосів)

19 квітня  християни почнуть святкувати одне з найголовніших церковних свят у році – Великдень. Цей день має не лише дуже давню історію, а й безліч символів. На жаль, цього року ми не маємо змоги зібрати Великодній кошик до церки, але в кожній оселі обов’язково всі атрибути матимуть місце біля Образів. 

 

Оформлення Пасхального куточка має свої традиції. Біля ікон Святих на вишитий різнобарвний рушничок господині кладуть одну гілочку верби, поряд розміщують випечені паски, крашанки й писанки, сіль, а в посудину з просом чи пшоном ставлять Страсну свічку, яку запалюють у Великодню ніч.

Паска – це символ Царства Небесного, Воскресіння Ісуса Христа. Вважається, що в будинку, де вона стоїть на столі, завжди відчинено двері для Сина Божого. У давнину розміри паски залежали від статку господаря: що більша, то краще. Вважалось, якщо паска вдалася висока – наступний рік буде щасливий, а якщо запала – то хтось із рідні може померти.

Наступним символом Великодня є фарбовані яйця. Їх прикрашають двома способами. Крашанки фарбуються одним кольором, без малюнків і прикрас, а писанки розписуються орнаментами. Яйця є символом зародження й вічного оновлення життя, а також Воскресіння Христа. Найпопулярнішим кольором для фарбування яєць є червоний, бо символізує пролиту кров Ісуса. За переказами, перше яйце подарувала Марія Магдалина римському імператору Тиберію, коли прийшла розповісти про воскресіння Ісуса, але імператор не повірив і сказав, що це рівнозначно тому, що біле яйце стане червоним. Після цих слів яйце почервоніло. Саме тоді Тиберій і вигукнув «Воістину воскрес!». Таким чином, фарбування яєць до Великодня означає  вшанувати пам’ять про диво, яке сповістило про воскресіння Христа.

Вербова гілочка теж є не випадковим символом. Це дерево означає здоров’я, плодючість. Вважається, що саме торкання її гілок наділяє людину цілющою силою. Також, за традицією, коли Ісус в'їжджав до Єрусалиму, йому під ноги кидали пальмове листя. Оскільки ці дерева в Україні не ростуть, то наші предки вирішили використовувати вербові гілки. За тиждень до Великодня їх освячують, а потім ними б’ють усіх членів родини примовляючи: «Не я б’ю – верба б’є, за тиждень – Великдень!»

Сіль є символом достатку. За біблійними переказами, сіль вважається засобом зв’язку між Богом та людьми. Під час Нагірної проповіді Ісус називав своїх учнів «сіллю землі».  На Великдень сіль завжди освячували й зберігали, щоб у разі потреби захистити дім від нечистої сили. 

Свічка означає  Благодатний вогонь, який традиційно кожного року запалюють у Єрусалимі як символ Світла Божого та спасіння людства. Вважається, що якщо раптом Благодатний вогонь не спалахне, то настане кінець світу.

Символами Великоднього свята є також і м'ясні страви, що означають жертовність та духовну радість людини, яка виконала Божу волю. 

Кожен із цих атрибутів є невід’ємною частиною у святкуванні Великодня – свята, яке, обов’язково принесе добро і злагоду в кожен дім.  

Вікторія Бицька, кореспондентка центру «MediaStartap»

 

Прочитано 1561 разів
Web Analytics
monarchy-univalent