Понеділок, 09 березня 2020 17:26

Невідоме про Кобзаря

9 березня 1814 року народився поет, художник, прозаїк, політичний діяч і безсумнівний символ незламності українського народу Тарас Григорович Шевченко. Його життєвий і творчий шлях відомий кожному українцеві, його слова знає кожен патріот. Здавалося б, що нового можна ще сказати, та все ж про життя генія завжди хочеться дізнатися більше. Тож пропонуємо кілька цікавих і невідомих фактів його біографії.

1.Майбутній поет мав лише 2 роки освіти, які отримав у церковній школі  місцевого дяка.

2.Тарас Шевченко дуже любив гарний одяг і не шкодував на нього ніяких грошей. У своєму щоденнику він із задоволенням описував придбаний ним плащ-макінтош, ціна якого становила 100 карбованців, хоча за дослідженнями шевченкознавців його заробітна плата на той час  була лише 150 карбованців на рік.

3.Власним коштом Шевченко видав «Букварь южнорусский». За ним дорослі українці мали вивчати грамоту в недільних школах, але згодом цю книгу заборонили й вилучили з метою її нерозповсюдження.

4.За життя Шевченка цінували більше як художника, ніж як поета. До наших днів дійшло близько 835 картин, виконаних олією, тушшю, аквареллю, свинцевим олівцем та сепією. Лише кілька з них має авторський підпис Тараса Григоровича.

5.Протягом усього життя Шевченко мріяв про велику родину, але жодного разу не був одружений. Останнім коханням митця стала 20-річна дівчина Ликера Полусмакова. Існує багато версій, чому шлюб не склався. Одна з найпопулярніших – селянка Ликера не відповідала тонкій і чуттєвій душі Шевченка.

6.Ще будучи студентом Академії, юнак закохався в свою 15-ти річну натурницю Амалію Клоберг. Вона була донькою хазяйки квартири, у якій письменник жив разом із Сошенком. У 1839 році Тарас навіть написав її портрет і підписався «Чевченко». Амалія не могла правильно вимовити прізвища художника, і щоб догодити їй, він підписувався так, як дівчина вимовляла. З листів Шевченка до друзів так і не зрозуміло, чи зізнався він Амалії у своїх почуттях і чи мав поет з дівчиною якісь стосунки.

7.Відомий «Заповіт» Кобзаря був написаний ще за 15 років до смерті поета, а  у свій останній день народження Тарас Григорович розповів про бажання бути похованим у Каневі. Наступного ранку Шевченка не стало.

8.У світі існує 2 могили Тараса, адже спочатку поет був похований у Петербурзі, а потім перевезений до Канева. Усю дорогу труну супроводжували духовенство, військовий оркестр та гімназисти. На місці поховання в Петербурзі встановлено пам’ятний камінь.

9.У різних країнах світу знаходиться аж 1384 пам´ятники Шевченку, з них в Україні – 1256. Інші монументи нашого поета прикрашають міста в Бразилії, Китаї, Америці.

Минуло вже 206 років з дня народження великого Кобзаря, але подробиці його життя й досі цікавлять багатьох науковців. Можливо, саме серед нас є юний шевченкознавець, який у майбутньому розкриє нові грані постаті письменника.

Вікторія Бицька, кореспондентка центру «MediaStartap»