П'ятниця, 09 березня 2018 00:18

Позакласна зустріч

З нагоди проведення у ліцеї тижня літератури група другокурсників та Корінь Ірина Володимирівна 5 березня організували позакласну зустріч.

Здогадайтеся, що ми обговорювали?  Ні, зовсім не ті стандартні теми, які тільки-но промайнули у ваших думках. Ми говорили про Вільгельма Габсбурґа, тільки от в Україні він більше відомий як Василь Вишиваний. Цікаво, правда? Тоді читайте далі.

Як ми вже зрозуміли, Вільгельм походив із відомого австрійського імператорського роду Габсбургів і мав би продовжувати справу своєї родини, проте юнак обрав собі іншу долю.

Вільгельм став членом парламенту і налагодив там контакти з українськими депутатами, зокрема з Євгеном Петрушевичем. Нащадок славетного імператорського роду, він усім серцем прихилився до українців — воював разом із Січовими Стрільцями, співпрацював з Директорією, писав українські вірші і пісні, носив вишиванку (звідси й псевдо, що собі обрав). Він став легендою у цілій країні — Габсбурґ, що говорив українською, ексгерцоґ, що любив народ, Червоний Князь

Але як відреагувала родина Вільгельма на таке самовиявлення їх нащадка? Чого вдалося досягти Василю для України? І які випробування чекали його на цьому шляху?

Усе це і навіть більше Ви можете знайти у випуску «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані: Вибрали стати українцями» за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=fqGbSXfTYdw

Запитаєте, а як це стосується літератури?..

Постать Вільгельма фон Габсбурга сама по собі цікава, а його доля — настільки «книжна» і «кіношна», проте й досі лишалася обділена увагою. Тож сучасна письменниця Наталка Сняданко взялася за «неофіційну» версію останніх років його життя і створила альтернативну історію. У романі українську ідентичність ерцгерцоґа розширено уявною – ймовірною – частиною біографії. Згідно із нею, Вільгельм фон Габсбурґ і його нащадки багато років жили в Україні. З якої родини походила його дружина, чим займався ерцгерцоґ у радянському Львові, як склалася доля його дітей та онуків — усе це Наталка Сняданко описала детально і правдоподібно.

Тож, приємного перегляду і читання!

Валерія Шейко, учениця ІІ курсу лінгвістичного класу